Darmowe porady prawne – kto może na nie liczyć?

Darmowe porady prawne – kto może na nie liczyć?

Życie pisze różne scenariusze. Niestety, może zajść potrzeba udania się po pomoc prawną, a czasami nawet wkroczenia na drogę sądową. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla jednej, ani drugiej strony konfliktu. Czasami jednak nie ma innego wyjścia i trzeba podjąć stosowne kroki, aby sfinalizować daną sprawę. 

Sytuacja staje się jeszcze gorsza, gdy braknie Ci pieniędzy, aby skorzystać z pomocy prawnika czy adwokata. Porady prawne nie są wcale tanie i czasami potrzeba naprawdę sporo gotówki, aby rozwiązać jakiś konflikt.  Od 1 stycznia 2016 r. pojawiła się dla niektórych osób furtka, dzięki której mogą spotkać się z adwokatem bez uiszczania żadnej opłaty. 

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Zgodnie z ustawą z 5 sierpnia 2015 r. gminy i powiaty udostępniły swoje lokale dla radców prawnych, adwokatów oraz w szczególnych przypadkach dla aplikantów adwokackich i radcowskich, którzy będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.

Można też uzyskać fachową pomoc doradcy podatkowego i absolwentów wyższych studiów prawniczych, z przynajmniej 3-letnim doświadczeniem w zakresie świadczenia takich usług – w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe. 

Takich punktów jest dosyć dużo, bo ponad 1500, a dokładniej około dwóch w każdym powiecie. Wystarczy wstukać w wyszukiwarkę Google frazę adwokat Kraków i otrzymujesz konkretne informacje na poszukiwany temat.

Dla kogo bezpłatne porady prawne?

Niestety nie są one dostępne  dla każdego, kto nie ma dużych zarobków. Porady te przeznaczone są dla osób, którym w poprzedzającym roku zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Zakwalifikowano także tych, którzy nie ukończyli 26. roku życia oraz seniorom po 65. roku życia.  Uprzywilejowani są także ludzie posiadający kartę dużej rodziny oraz weterani i kombatanci. Nie zapomniano także o osobach zagrożonych lub poszkodowanych w katastrofie naturalnej, klęsce żywiołowej bądź awarii technicznej.

Porady, które można od uzyskać, dotyczą prawa spadkowego, ale z wyłączeniem spraw mających związek z prowadzeniem działalności gospodarczej (chyba że chodzi o kwestie przygotowawcze do rozpoczęcia działalności), prawa dewizowego, prawa celnego, a także handlowego. 

Co obejmuje taka porada?

Przede wszystkim otrzymasz rzetelną informację na temat obecnego stanu prawnego Twojej sprawy oraz uprawnień i obowiązków, jakie posiadasz. Oczywiście adwokat lub radca prawny poprowadzi Cię krok po kroku przez gąszcz kruczków prawnych, wskazując optymalne rozwiązanie Twojej kwestii. Możesz też dostać stosowną pomoc prawną przy sporządzeniu pisma procesowego, ale tylko wtedy, gdy proces nie jest na etapie przygotowawczym lub się jeszcze nie rozpoczął. Ustawa o darmowym poradnictwie prawnym stwarza także możliwość zwolnienia od kosztów sądowych lub związanych z przydzieleniem adwokata, doradcy podatkowego, radcy prawnego czy rzecznika patentowego.

Należy zapamiętać, że pomoc prawna jest możliwa tylko na etapie przed sądowym. Natomiast dobra wiadomość to taka, że darmowej pomocy prawnej nie musisz wykazywać w dorocznym zeznaniu  podatkowym PIT. Jeśli mieścisz się w grupie osób upoważnionych i masz do rozwiązania trudną kwestię prawną, będzie przyznany Ci nieodpłatnie radca prawny lub adwokat Kraków, Lublin, Warszawa czy inne miasto, niezależnie gdzie mieszkasz, otrzymasz stosowną i fachową pomoc.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy