Jak w szybki sposób obliczyć koszty uzyskania przychodu?

Jak w szybki sposób obliczyć koszty uzyskania przychodu?

W niniejszym artykule czytelnik będzie miał okazję dowiedzieć się, jak w prosty oraz szybki sposób obliczyć koszty uzyskania przychodu. Pojęcie kosztów uzyskania przychodu jest ciekawym zagadnieniem zarówno dla osób pracujących w oparciu o umowę o pracę bądź umowy cywilnoprawne, ale również może stanowić zagadkę dla przedsiębiorców, dla których znajomość obliczania owych kosztów może być bardzo pomocna.

Czym są koszty uzyskania przychodu 

Koszty uzyskania przychodu to w najprostszym tłumaczeniu suma wszystkich wydatków, które ponosi pracownik lub przedsiębiorca, w celu uzyskania przychodu. Wśród najważniejszych wydatków, które ponosi się podczas swoich codziennych obowiązków służbowych, można wymienić:

  • Pracownik uzyskuje przychód z jednego miejsca pracy
  • Pracownik uzyskuje jednocześnie przychód z kilku miejsc pracy 
  • Pracownik uzyskuje przychód z jednego miejsca pracy jednak świadczy pracę poza miejscem zamieszkania
  • Pracownik uzyskuje jednocześnie przychód z kilku miejsc pracy jednak świadczy pracę poza miejscem zamieszkania

Wyliczanie owych kosztów jest niezbędne do obliczania składek na podatek dochodowy, który corocznie przedstawiamy w swoich PITach. 

W momencie, gdy przychód jest uzyskiwany w miejscu pracy zlokalizowanym w miejscowości, w której mieszkamy, minimalna kwota miesięczna kosztów uzyskania przychodu wynosi 111,25 złotych. W wypadku jednak gdy świadczy się pracę w innej miejscowości, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym obowiązują nas podwyższone kwoty uzyskania przychodu. Obecnie miesięczna stawka podwyższonej kwoty wynosi 139,06 złotych.

Jak obliczyć koszty uzyskania przychodu będąc pracownikiem na etacie 

W przypadku, gdy pracujemy na umowę o pracę, obliczenie kosztu uzyskania przychodu jest bardzo proste. Wystarczy od swojego miesięcznego przychodu (pamiętajmy że przychód to wynagrodzenie zasadnicze oraz godziny nadliczbowe przed potrąceniami) odjąć kwotę 111.25 złotych lub 139.06 złotych w momencie, gdy pracujemy w innym mieście. Szczególnie istotną informacją dla osób pracujących w innym mieście jest to, że pracodawca sam nie może zastosować podwyższonego kosztu uzyskania przychodu, sami musimy dostarczyć takie oświadczenie. Zdarzyć się może również sytuacja, gdzie koszt dojazdów do pracy komunikacją miejską przewyższy kwotę 139.06 złotych. Wtedy podczas rozliczania PIT, należy podać realistyczną kwotę nakładów na dojazd do pracy i potwierdzić to stosownymi dokumentami (wystarczy imienny bilet okresowy).

Jeżeli pracownik świadczy swoją pracę na podstawie umowy zlecenie bądź umowy o dzieło, wtedy obliczanie kosztów uzyskania przychodu jest jeszcze łatwiejsze. Wystarczy odliczyć tak zwane zryczałtowane koszty, które wynoszą 20% naszego przychodu.

Jak obliczyć koszty uzyskania przychodu będąc przedsiębiorcą 

W przypadku przedsiębiorców znajomość obliczania kosztów uzyskania przychodu jest bardzo ważna, gdyż ta wartość w dużej mierze wpływa na roczny dochód firmy i świadczy o jej kondycji finansowej. Obecnie prawo nie wskazuje precyzyjnie czynników, które można odliczyć od swojego przychodu. Definicja mówi, iż możliwe jest odliczanie wszystkich opłat, które działalność ponosi w celu wygenerowania przychodu. Jako przykład można wymienić opłatę za prąd, zakup materiałów biurowych, opłacenie faktury za usługi sprzątające. Przedsiębiorca chcący dokładnie obliczyć wszystkie koszta uzyskania przychodu, może wspomóc się 23 artykułem ustawy o podatku dochodowym. Jest tam wymienionych wiele składników, które można odliczyć jako koszt uzyskania przychodu.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy