Jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca?

Jakie są obowiązki pracodawcy zatrudniającego cudzoziemca?
Obywatele państw członkowskich UE korzystają ze swobody przepływu pracowników w obrębie Unii Europejskiej (UE) i mogą swobodnie podejmować pracę zarobkową. Nie potrzebujesz ani zezwolenia na pobyt, ani specjalnego zezwolenia na pracę zgodnie z prawem cudzoziemskim. Istnieje tylko ogólny obowiązek zarejestrowania się w urzędzie meldunkowym mieszkańców. Dla Ciebie jako pracodawcy oznacza to: Możesz zatrudniać te grupy ludzi na takich samych zasadach jak polskich pracowników.

Informacje ogólne

Tak zwani obywatele krajów trzecich (osoby z krajów trzecich spoza UE) potrzebują ważnego zezwolenia na pobyt, które pozwala im pracować w Polsce w celu podjęcia zatrudnienia. Należy to zgłosić z wyprzedzeniem. Zatrudnienie obywatela państwa trzeciego bez odpowiedniego zezwolenia na pobyt i bez odpowiedniego zezwolenia na pracę stanowi nielegalne zatrudnienie, które jest karane wysoką grzywną. Każde zezwolenie na pobyt musi wskazywać, czy i w jakim zakresie dozwolone jest zatrudnienie w Polsce. Właściwy urząd ds. cudzoziemców lub placówka dyplomatyczna za granicą może ograniczyć zezwolenie na pobyt do określonej pracy i/lub działalności u określonego pracodawcy.

Takie przepisy dodatkowe są albo zawarte bezpośrednio w zezwoleniu na pobyt, albo można je znaleźć w tak zwanym „arkuszu uzupełniającym”,do którego można się odnieść w zezwoleniu na pobyt. Pracodawca musi sprawdzić ważność zezwolenia na pobyt kandydata. Jeżeli przyszły pracownik nie posiada zezwolenia na pobyt uprawniający do wykonywania pracy, to do pracodawcy należy złożenie wniosku o zezwolenie na pracę przed rozpoczęciem działalności , w przeciwnym razie nie można go zatrudnić pod groźbą sankcji karnych. Wniosek skierowano do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, pracodawca będzie musiał zapłacić podatki, których wysokość zależy od czasu trwania umowy i wysokości wynagrodzenia.

Złóż oświadczenie przed zatrudnieniem

Po przeprowadzeniu niezbędnych kontroli i (jeśli to konieczne) uzyskaniu pozwolenia na pracę, o które wystąpiono, pracodawca musi wypełnić deklarację poprzedzającą zatrudnienie. Oprócz poinformowania Administracji o zatrudnieniu pracownika dokument ten umożliwia złożenie wniosku o jego rejestrację w Ubezpieczeniu Społecznym, jeśli nigdy nie pracował w Polsce, a także jego przynależność do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, zleca również obowiązkowe badanie lekarskie. Informacje przekazywane Administracji muszą być precyzyjne i dokładne, aby uniknąć opóźnień w przetwarzaniu i nałożenia na pracownika jego praw.

Nieprawidłowo zadeklarowany pracownik może bowiem zwrócić się przeciwko pracodawcy, który nie wywiązał się ze swoich zobowiązań, podczas gdy pracownik sam opłacał składki. Zarówno pracodawca, jak i pracownik mają zatem wszelkie interesy w zweryfikowaniu, czy rejestracja została zarejestrowana. Ponadto pracownik zagraniczny ma takie same prawa jak pracownik polski w zakresie ustawowego wymiaru czasu pracy, wynagrodzenia lub płatnego urlopu. Wynajem pracowników z Ukrainy zawsze powinien być legalny.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy