Praca w Łodzi – gdzie szukać ofert pracy w internecie?

Praca w Łodzi – gdzie szukać ofert pracy w internecie?

Łódź jest jednym z większych ośrodków gospodarczych w Polsce. To miasto nowoczesne, świetnie skomunikowane i przyciągające licznych inwestorów z kraju i zagranicy.

Przyjazny klimat dla biznesu – instytucje oferujące wsparcie, konkurencyjne koszty prowadzenia działalności gospodarczej w połączeniu ze strategicznym położeniem miasta – w samym sercu Polski – i dostępem do wykwalifikowanej kadry sprawiają, że łódzka gospodarka nieustannie się rozwija. Jakie daje szanse na karierę? Gdzie znajdziemy oferty pracy w Łodzi i okolicach?

Rynek pracy w Łodzi – jak wygląda?

Łódzki rynek pracy ma bardzo wiele do zaoferowania. Zacznijmy od garści danych pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego (stan na marzec 2021 r.):

  • Poziom bezrobocia w mieście jest zbliżony do średniej wojewódzkiej i krajowej. W marcu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła 6,3% dla Łodzi, 6,5% dla województwa łódzkiego i 6,4% dla Polski.
  • Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w Łodzi wynosi 136 tys. osób, w całym województwie to 348,5 tys. Stolica województwa oferuje przy tym wyższe niż średnie w województwie zarobki. Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw wynosi w Łódzkiem 5413,39 zł, a w samej Łodzi – 5547,49 zł.

Pracę w Łodzi podejmują nie tylko łodzianie. Dzięki dobrej komunikacji publicznej – m.in. Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, rozbudowanej siatce dróg wielu mieszkańców okolicznych miejscowości – Zgierza, Pabianic, Kutna i innych – wybiera stolicę jako miejsce rozwoju zawodowego. Jakie branże generują największe zatrudnienie?

Łódź to miasto z 200-letnią tradycją przemysłową. Włókiennictwo przez lata było motorem napędowym lokalnej gospodarki. Także dziś nowoczesne włókiennictwo i wzornictwo są jednymi z kluczowych sektorów, a Łódź pozostała miastem przemysłowym. Produkuje się tu również materiały budowlane, AGD, działają przedsiębiorstwa z branż elektromaszynowej i maszynowej, meblowej, farmaceutycznej. Kolejne znaczące dziedziny to energetyka, badania i rozwój, sektory kreatywne i nowoczesne usługi biznesowe, wybijają się zwłaszcza IT i BPO.

Najwięcej miejsc zatrudnienia dostępnych jest w przemyśle i budownictwie oraz sektorze handlowo-usługowym. Spore szanse na pracę stwarzają też finanse i obsługa rynku nieruchomości.

Przekrój branżowy, jest zatem zróżnicowany, a Łódź otwarta na pracowników z Polski i zagranicy, z różnym poziomem wykształcenia i doświadczenia. Analiza najbardziej poszukiwanych zawodów pozwoli ocenić, na kogo przede wszystkim czeka praca w Łodzi od zaraz.

Wykaz profesji deficytowych, będących w równowadze i nadwyżce względem dostępnych ofert znajdziemy w Barometrze zawodów. To prognoza przygotowywana na podstawie danych z PUP z inicjatywy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z badania wynika, że największy deficyt kandydatów do pracy dotyczy:

  • w przemyśle – magazynierów, monterów maszyn i urządzeń, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych,
  • w budownictwie – murarzy i tynkarzy, robotników budowlanych,
  • w finansach i księgowości – pracowników ds. rachunkowości i księgowości,
  • sprzątaczek i pokojowych.

Poza powyższymi wskazano także 32 inne deficytowe grupy zawodów, m.in. w przemyśle i budownictwie, oświacie, branży transportowej, elektromechanicznej, usługach medycznych i opiekuńczych, gastronomii, HR.

Oferty pracy Łódź – gdzie znaleźć ogłoszenia o pracę w internecie?

W szukaniu pracy bardzo ważna jest cierpliwość i systematyczność, trzymanie ręki na pulsie, częste przeglądanie nowych ofert. Internet to znacznie ułatwia, ale ogrom dostępnych tam propozycji może być nieco przytłaczający. Warto skupić się na jednym głównym źródle pozyskiwania ofert i uzupełniająco – korzystać z pozostałych kanałów.

Portal pracy to strona, na której publikowane są wyłącznie oferty zatrudnienia. Największe tego typu witryny udostępniają użytkownikom także dodatkowe narzędzia, ułatwiające aplikowanie czy kontakt z pracodawcą. Jednym z najbardziej znanych portali z ogłoszeniami rekrutacyjnymi, który dodatkowo oferuje szereg funkcjonalności dla kandydatów, jest praca.pl. Na portalu znajdziemy ciekawe oferty, a po założeniu konta, wyślemy aplikacje, skorzystamy z kreatora CV czy ustawimy opcję powiadomień o nowych naborach.

Strona praca.pl z powodzeniem może stać się naszym głównym sprzymierzeńcem na rynku pracy w Łodzi, a poszukiwania możemy dodatkowo poszerzyć np. o wizytę w Powiatowym Urzędzie Pracy, biurze karier czy w agencji pracy.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy