Skąd wiemy, w jaki sposób dokonać rozliczenia z zagranicy?

Skąd wiemy, w jaki sposób dokonać rozliczenia z zagranicy?

Jeżeli należysz do grupy osób, które powróciły do kraju po pewnym okresie pracy w obcym kraju, prawdopodobnie zastanawiasz się, w jaki sposób dokonać rozliczenia z zagranicy. Wielu z nas nadal nie do końca wie, na czym polega ten pozornie skomplikowany proces. Co na pewno musimy o nim wiedzieć?

Rozliczenia z zagranicy to temat szczególnie popularny w ostatnich latach - wynika to z faktu, że coraz łatwiej wyjechać nam z kraju w poszukiwaniu lepszych zarobków. To dla wielu osób wielka wygoda, zwłaszcza gdy w grę wchodzą interesująca nas waluta i cenne zagraniczne doświadczenie. Nawet jeżeli nie zamierzamy opuszczać kraju na zawsze, chętnie korzystamy z takiej możliwości na czas określony. Nie zawsze jednak jesteśmy świadomi przebiegu procesu rozliczenia przed podjęciem ostatecznej decyzji - a w pewnym momencie należy przecież zadbać o formalności. Podstawową rzeczą, od jakiej zależeć będzie rozliczenie się z zagranicznych dochodów, jest wybrany kraj docelowy. Decyduje o tym rodzaj podpisanej między określonymi państwami umowy. Druga kwestia to nasza rezydencja podatkowa - jeżeli posiadamy polską, to właśnie w naszym kraju musimy dokonać rozliczenia. Wykażemy je za pomocą PIT-36. Warunek ten jest spełniony, jeżeli przebywamy w Polsce minimum 183 dni w roku lub posiadamy tu rodzinę czy własną firmę.

Sposób, w jaki dokonujemy rozliczenia z zagranicy zależy od wspomnianej powyżej umowy między określonymi państwami. Rozróżniamy umowę z odliczeniem proporcjonalnym oraz umowę z wyłączeniem z progresją. W pierwszym przypadku dokonujemy rozliczenia w naszym kraju niezależnie od tego, czy uzyskaliśmy wówczas jakiekolwiek dochody w Polsce. Zarobek z zagranicy jest opodatkowany w naszym kraju, jednak od polskiego podatku odlicza się podatek zapłacony wcześniej w kraju docelowym. Druga ewentualność natomiast oznacza dla nas, że nie musimy wypełniać polskiego PIT-u, jeżeli zarabialiśmy jedynie za granicą. Posiadając te dane, wiemy już, jakie obowiązują nas zasady. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów z biura rachunkowego.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy