Podział majątku wspólnego po rozwodzie – co warto o nim wiedzieć?

Podział majątku wspólnego po rozwodzie – co warto o nim wiedzieć?

Wskutek zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje wspólność majątkowa, obejmująca wszelkie składniki majątkowe, które jedna lub obie strony nabyły w czasie trwania związku formalnego. O ile nie została podpisana intercyza, wszystkie rzeczy nabyte w trakcie trwania małżeństwa, w tym takie dobra, jak zarobki, oszczędności czy też nabyte ruchomości oraz nieruchomości stają się wspólną własnością męża i żony. W przypadku rozwodu wspólność ta ustaje, a zgromadzone przedmioty majątkowe należy między sobą podzielić, co jednak w wielu przypadkach okazuje się być procesem skomplikowanym i trudnym emocjonalnie. Wyjaśniamy, jak przebiega podział majątku oraz na jakie sposoby można go dokonać.

Umowny i sądowy sposób podziału majątku

Podziału majątku można dokonać na dwa sposoby:

  1. Umowny – podział majątku następuje wskutek zawarcia polubownej umowy między małżonkami, która może zostać zawarta przed notariuszem. Może ona zostać zawarta w dowolnej formie (w tym ustnej), pod warunkiem, że w skład majątku wspólnego nie wchodzi nieruchomość. Jeżeli wchodzi, konieczne jest sporządzenie umowy w formie aktu notarialnego. Możliwe jest również podzielenie majątku w całości albo dokonanie częściowego podziału. Należy zaznaczyć, że aby podział majątku został dokonany poprzez umowę, małżonkowie muszą być w stanie porozumieć się w kwestii podziału. Porady prawne dotyczące podziału majątku i wielu innych zagadnień z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego oferuje Kancelaria Adwokacka adwokat Weroniki Haczykowskiej, zarówno w formie stacjonarnej w Łowiczu oraz po umówieniu spotkania w Łodzi, jak i online https://www.haczykowska.legal/.
  2. Sądowy – podział majątku następuje w drodze postępowania sądowego. Wówczas przynajmniej jedna ze stron musi złożyć wniosek do właściwego sądu ze wskazaniem, co wchodzi w skład majątku wspólnego, czy też jaka jest wartość poszczególnych składników. Zwykle na drogę sądową decydują się małżonkowie, którzy nie mogą porozumieć się między sobą w kwestii podziału majątku. Sposób ten pociąga za sobą wyższe koszty, a ich wysokość zależy od tego, ile spraw związanych z podziałem strony uzgodnią między sobą. Decydując się na podzielenie majątku w sądzie, warto skorzystać z pomocy doświadczonego adwokata, by nie doszło do niekorzystnego na rzecz jednego z małżonków rozstrzygnięcia (https://www.haczykowska.legal/adwokat-sprawy-rodzinne-lodz).

Wedle jakich zasad można podzielić majątek?

Co do zasady, majątek ulega podziałowi w częściach równych. Z ważnych powodów każda ze stron może jednak żądać, by ustalenie udziałów zostało dokonane z uwzględnieniem np. stopnia przyczynienia się do powstania majątku. Ponadto istnieją 3 sposoby podziału wspólnego dorobku – cywilny (sprzedaż wszystkich składników i podział uzyskanej sumy), fizyczny (przyznanie na wyłączną własność poszczególnych składników majątkowych) oraz poprzez przyznanie na własność konkretnych składników przy jednoczesnej spłacie drugiej strony.

Podział majątku, szczególnie sądowy, potrafi być żmudnym i skomplikowanym procesem, z którym zwykle wiążą się przykre doświadczenia emocjonalne. Aby ułatwić stronie jego przebieg, warto skorzystać z pomocy profesjonalnego adwokata.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy