Różnice między gitarą klasyczną a akustyczną – sprawdź!

Różnice między gitarą klasyczną a akustyczną
Dotychczas wydawało Ci się, że istnieją po prostu gitary elektryczne i akustyczne? Nie do końca. Zanim wybierzesz, na jakim instrumencie będziesz grać, poznaj jego specyfikę. Opisujemy różnice między gitarą klasyczną a akustyczną!

Czym różni się gitara klasyczna od akustycznej?

Gitara akustyczna i klasyczna nie są tym samym instrumentem. Chociaż na pierwszy rzut oka są podobne (i obie nie wymagają podłączenia do źródła prądu), mają inną budowę oraz brzmienie. Aby je rozróżnić, trzeba zwrócić uwagę na:

  • materiał wykonania strun – w gitarze akustycznej są metalowe, a w klasycznej nylonowe;
  • rozmiar i kształt korpusu – gitara klasyczna jest mniejsza i węższa, a akustyczna większa i szersza;
  • szerokość i grubość gryfu – gitara akustyczna ma węższy gryf i cieńszą podstrunnicę, a także specjalne znaczniki (najczęściej kropki) obok podstrunnicy;
  • mocowanie kluczy – w gitarze akustycznej są wstawiane od tyłu, a w klasycznej są mocuje się je z boku;
  • sposób mocowania strun na mostku – w gitarze klasycznej struny przywiązuje się na wierzchu, a w akustycznej blokuje się je kołkami.

Gitary klasyczne są dedykowane do muzyki klasycznej dla gitary, czyli flamenco. Gra się na nich palcami (szczególnie techniką fingerstyle), ale można też kostką (plektronem/piórkiem). Podczas gry przyjmuje się pozycję siedzącą w rozkroku, z lekkim uniesieniem lewej nogi.

Gitary akustyczne są dostosowane do grania akordów, przez co są wykorzystywane w popularnych gatunkach muzycznych, a także przy tradycyjnych przyśpiewkach i balladach, które można usłyszeć na ognisku. Przez metalowe struny jest trudniej grać na nich palcami, dlatego wiele osób korzysta z kostki. Zalecaną pozycją podczas gry jest siad z gitarą luźno położoną na nodze (przy rozkroku lub założonych na siebie nogach) albo pozycja stojąca (z paskiem).

Interesujesz się muzyką? Być może spodoba Ci się także ten artykuł: „Gra na pianinie – dlaczego warto się zdecydować?”.

Gitara akustyczna czy klasyczna – która lepsza na początek?

Który z instrumentów będzie lepszy w przypadku osoby początkującej – gitara akustyczna czy klasyczna? W teorii poleca się gitarę klasyczną, ponieważ ma miękkie nylonowe struny (nie ranią nieprzyzwyczajonych palców) oraz brzmi nieco łagodniej i ciszej. W praktyce najważniejsza jest preferencja osoby, która chce się uczyć grać. Jeśli preferuje popularną muzykę, jak najbardziej może zacząć od gitary akustycznej. Wtedy tylko trzeba używać piórka i ostrożnie przyzwyczajać opuszki palców do twardych metalowych strun.

Jeśli ma się dylemat, która gitara będzie lepsza, zawsze można przetestować oba warianty. Najtańszą i najwygodniejszą opcją jest wynajem. Oba instrumenty można wypożyczyć na Vibe.pl w ramach niewysokiego abonamentu. W ofercie dostępne są również gitary elektryczne.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy