Ryż włoski – niezbędny składnik każdego risotto! Co warto o nim wiedzieć?

Ryż włoski – niezbędny składnik każdego risotto! Co warto o nim wiedzieć?
Mimo że dania z ryżem wielu osobom kojarzą się głównie z kuchnią azjatycką, jest on równie chętnie wykorzystywany przez europejskich kucharzy. Trudno wyobrazić sobie bez niego chociażby aromatyczne risotto, będące daniem popisowym wielu Włochów. Jaki ryż włoski polecany jest do tej potrawy? O czym należy pamiętać podczas gotowania? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Idealny ryż włoski do risotto – co go wyróżnia?

Jeżeli chcesz przygotować wyśmienite risotto, które zachwyci swoim smakiem, aromatem oraz konsystencją, sięgnij po ryż wyróżniający się kilkoma cechami. Najlepszym wyborem będzie zaokrąglony krótkoziarnisty. Kolejną właściwością najlepszego ryżu do risotto jest duża zawartość skrobi – to właśnie ona w dużej mierze odpowiada za idealną konsystencję potrawy. Ryż po ugotowaniu powinien wyróżniać się swoją specyficzną strukturą – w środku musi być chrupki, na zewnątrz zaś kleisty.

Należy unikać produktów o długich i cienkich ziarnach. Taki ryż, nawet długo gotowany, nie pozwoli na odtworzenie charakterystycznego wyglądu i smaku risotto. Z tego powodu ryż jaśminowy, paraboiled, basmati czy brązowy lepiej wykorzystać do przygotowania zupełnie innych dań. Zatem po jaki włoski ryż warto sięgnąć? Naszą propozycją jest arborio oraz ryż carnaroli, które dostępne są w wielu polskich sklepach.

Jak gotować ryż do risotto?

Zaopatrzyłeś się w ryż włoski i nie wiesz, jak go ugotować, by wydobyć wszystkie jego walory? Już spieszymy z podpowiedziami! Podstawową zasadą, o której musisz pamiętać, jest to, że ryżu się nie gotuje – przynajmniej nie w klasyczny sposób. Nie powinno się go także moczyć ani płukać, gdyż w ten sposób możesz pozbawić go cennej skrobi. Jak zatem właściwie przygotować ryż?

Jeżeli chcesz uzyskać ciekawe walory smakowe, na patelni podsmaż czosnek oraz cebulę. Dodaj do nich surowy ryż włoski i smaż go przez kilka minut, aż jego ziarna staną się szkliste. Dolej odrobinę białego wytrawnego wina i poczekaj, aż cały alkohol wyparuje. Pamiętaj o mieszaniu, aby ryż nie przykleił się do dna naczynia.

Teraz niewielkimi porcjami dodawaj bulion (sprawdzi się zarówno ten na bazie warzyw, jak i mięsa). Włoski ryż nie powinien być w nim całkiem zanurzony. Kolejną partię dodawaj dopiero wtedy, gdy poprzednia zostanie całkowicie wchłonięta przez ziarna. Po ok. 20 minutach Twoje danie jest już gotowe, a Ty możesz serwować je swoim bliskim!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy