Sól drogowa - zastosowanie podczas zimy

Sól drogowa - zastosowanie podczas zimy

Sól drogowa jest bardzo często wykorzystywana w okresie zimowym, jako środek zabezpieczający samochody przed wpadnięciem w niekontrolowany poślizg. Ponadto pomaga również przechodniom, którzy dzięki temu mogą bezpieczniej przechodzić przez pasy lub poruszać się chodnikami. Sól drogowa pozwala drogowcom walczyć z nadmierną ilością śniegu oraz lodu. W przypadku warto niekorzystnych warunków atmosferycznych odpowiednie służby posypują nią najczęściej uczęszczane drogi, tak aby nie dochodziło na nich do zbyt dużej ilości wypadków.

Sól drogowa - w jaki sposób jest wykorzystywana?

Sól drogowa Poznań, Warszawa czy Gdańsk - we wszystkich dużych miastach sól jest wykorzystywana jest w formie tzw. posypki, a więc posypuje się nią różnorodne tereny, najczęściej oblodzone i zaśnieżone drogi. Dzięki temu kierowcy mogą poruszać się po nich w dużo bardziej bezpieczny sposób, nie ryzykując przy tym własnym zdrowiem. Ważne jest również to, iż taki materiał nie ma szkodliwego wpływu na infrastrukturę drogową oraz otaczającą ludzi przyrodę. W związku z tym jest coraz chętniej wykorzystywany przez drogowców, ale też przez klientów indywidualnych, którzy sypią sól przed swoimi garażami lub też na podjazdach samochodowych. 

Największym atutem soli drogowej jest z całą pewnością to, iż odpowiada za proces topnienia śniegu. Taki proces nie przebiega może błyskawicznie, lecz stopniowo, ale efekty działania są niesamowite. W ten sposób kierowcy mogą ruszyć na oblodzone dotąd drogi, nie obawiając się o swoje bezpieczeństwo. Do soli drogowej można dodawać również odrobinkę chlorku wapnia lub chlorku magnezu, aby zwiększyć jej wydajność, zwłaszcza w przypadku ekstremalnie niskich temperatur.

Sól drogowa - jej nieocenione właściwości w okresie zimowym

Korzystanie z soli drogowej w okresie zimowym jest więc w wielu przypadkach koniecznością. Silnie oblodzone drogi są ryzykowne dla każdego kierowcy, nawet dla tego z dużym doświadczeniem. Jeśli droga nie byłaby więc posypana solą, wtedy prawdopodobieństwo wpadnięcia samochodu w poślizg byłoby bardzo duże. Każda wycieczka samochodem byłaby niebezpieczeństwem dla samego kierowcy, ale też dla jego pasażerów. W związku z tym sól drogowa jest stosowana przez wiele instytucji miejskich oraz wiejskich.

Nieodśnieżone i oblodzone drogi przeszkadzają ludziom w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ zainteresowani nie mogą wtedy dojechać lub dotrzeć we wskazane miejsce. To bardzo duże utrudnienie zwłaszcza dla osób starszych oraz schorowanych, które na oblodzonych drogach mogą nabawić się różnych kontuzji oraz dolegliwości. To samo tyczy się również najmłodszych. Sól drogowa powinna być stosowana przede wszystkim ze względu na:

  • pozytywny wpływ na proces topnienia śniegu,
  • zabezpieczenie śliskiej nawierzchni, tak aby można było się po niej swobodnie poruszać,
  • przygotowanie infrastruktury drogowej do bezpiecznego użytkowania.

Władze miejskie oraz wiejskie powinny mieć w magazynach spore zapasy takiej soli, tak aby nie zamawiać jej na ostatnią chwilę. Zima potrafi przecież zaskoczyć, a bez soli drogowej trudno skutecznie walczyć z oblodzonymi i zaśnieżonymi drogami. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy