Wydziedziczenie - w jaki sposób można tego dokonać?

Wydziedziczenie - w jaki sposób można tego dokonać?

Relacje w rodzinach nieraz potrafią być bardzo skomplikowane, przez co mogą prowadzić nawet do wydziedziczenia niektórych członków rodziny. Jednak żeby dokonać wydziedziczenia bardzo ważne jest, żeby zrobić to w odpowiedni sposób.

Dlaczego możemy chcieć wydziedziczyć daną osobę?

Bardzo często zdarza się, że ktoś, kto jest bliskim członkiem naszej rodziny, w ogóle nie zachowuje się w taki sposób, jaki przystaje. Jednak np. brat albo siostra osoby, która niespecjalnie przejmuje się rodziną, może być całkowicie inny. Dlatego jeśli mierzymy się z sytuacją, gdzie nasza rodzina jest podzielona i twierdzimy, że tylko jednemu z rodzeństwa przysługuje nasz majątek, to bardzo ważne jest, żeby drugiego z rodzeństwa po prostu wydziedziczyć. Jeśli nie upewnijmy się, że dokładnie zadbamy o sprawę wydziedziczenia, to druga osoba, której nic nie chcemy dać, może ubiegać się o to, ze względu na więzy rodzinne. Dlatego bardzo ważne jest, żeby wszystko zostało dokładnie przeprowadzone, jeśli nie chcemy, żeby nasza rodzina potem musiała prowadzić zbędne wojny. Jeśli chcemy, żeby wszystko było dokładnie doprowadzone do końca, to bardzo ważne jest, żeby znaleźć dobrego prawnika, który się tym dla nas zajmie. Wystarczy, że w wyszukiwarce google wpiszemy “porady prawne Łódź” albo inne miasto i będziemy mogli być pewni, że znajdziemy prawnika, który nam pomoże. Musimy także pamiętać o tym, że wydziedziczenie może znajdować się jedynie w testamencie, przez co bardzo ważne jest, żeby taki testament pisać z osobą, która zna się na prawie. Jeśli napiszemy wszystko sami, to będziemy ryzykować tym, że popełniamy jakiś błąd, dzięki któremu osoba, którą chcieliśmy wydziedziczyć, będzie mogła wziąć cześć rzeczy ze sobą. Bardzo ważne jest, żeby wszystko było jasne zwłaszcza wtedy, gdy mamy do czynienia z ziemiami albo mieszkaniami, które mogą być zapalnikiem wielkiej kłótni w rodzinie.

Jakie mogą być podstawy do wydziedziczenia?

Po pierwsze, dobrym powodem może być zachowanie niechcianego spadkobiercy, w taki sposób, że nie jest to zgodne z zasadami współżycia społecznego. W takich wypadkach nie ma problemu z tym, żeby go wydziedziczyć. Bardzo przydatne może się też okazać to, że jeśli ktoś nie wypełnia obowiązków rodzinnych, to możemy go wydziedziczyć. Podobnie działa to w wypadku, gdy spadkobierca popełnił przestępstwo wobec rodzinny, narażając przy tym ich życie. Jeśli którykolwiek z tych argumentów padnie w rozprawie, to będziemy mogli być pewni, że dana osoba spadku nie otrzyma.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy