Giżycko – ośrodek żeglarstwa w Polsce

Giżycko – ośrodek żeglarstwa w Polsce
Giżycko to miasteczko znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to baza powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Miejscowość ta słynie z żeglarstwa, ponieważ położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Dlatego do Giżycka regularnie przyjeżdża masa podróżnych zafascynowanych urokiem zielonych panoram. Często przyjeżdżają też sportowcy, chodzący do tutejszych grup, w których trenuje się różne sporty wodne. W miejscowości jest jednak mnogość innych atrakcji, które trzeba zobaczyć podczas wycieczki w te tereny. Zobacz, które punkty miasteczka są nieprzeciętnie czarujące i stwórz plan na wypad swoich marzeń.

Które zabytki można zobaczyć w Giżycku?

Giżycko słynie z nadzwyczajnej ilości obszarów zielonych. Niemałą część miasteczka zajmują laski, parki rekreacyjne oraz ogrody. Są to miejsca znakomicie nadające się do wypoczynku na świeżym powietrzu. W obrębie Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego większa część to pojedyncze, potężne drzewa. Na brzegach jezior można podziwiać zachwycające porty, przystanie, a także ośrodki sportu i rekreacji. Do najpiękniejszych zabytków w Giżycku należą też wiekowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Teraz w zamku znajduje się hotel, gdzie można spędzić kilka dni podczas urlopu w tej czarującej krainie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została zbudowana w XIX wieku na polecenie suwerena Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest niezwykle wspaniała, ponieważ była ona kluczowym ośrodkiem strategicznym w czasie dwóch wojen światowych. Obecnie obszar twierdzy jest urządzony i udostępniony dla odwiedzających i maniaków historii wojennej. Oprócz zwykłego zwiedzania koszar z przewodnikiem w Twierdzy Boyen przedstawiane są rekonstrukcje wydarzeń z przeszłości, a także zjazdy motocyklowe czy różne spektakle. Ciekawym celem na drogach Giżycka jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z wąskiej grupy tego typu konstrukcji w Europie. W wakacje miejsce przyciąga wielu zainteresowanych, którzy chcą zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na wakacje

W Giżycku każda usługa turystyczna ma niebagatelne znaczenie dla pracy całego regionu. Jednakowoż mocno powiększają się inne strefy gospodarki. Dużą popularnością charakteryzuje się przemysł lekki, a zwłaszcza produkowanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia przemysłowego oraz światełek LED w formie popularnych łańcuszków świątecznych. Rozwija się także przemysł spożywczy. Główne przedsiębiorstwa w tej branży to przetwórnia mleczarska, wytwórnia sękaczy oraz kilka zakładów produkujących pieczywo. Resztę przedsiębiorstw obecnych w Giżycku bez problemu możesz znaleźć pod linkiem: https://gizycko.info.pl/.

Kultura w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne eventy, które przyciągają mnóstwo zainteresowanych z każdego regionu Polski. Do najpopularniejszych uroczystości zaliczyć można Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które organizowane są w sezonie letnim. Giżyckie ośrodki kultury troszczą się też o zainteresowaniach młodszych osób i dzieci. Organizowane są kluby w sekcjach tanecznych, muzycznych, teatralnych, artystycznych i zdjęciowych. Dla starszych osób ciekawymi zamiennikami są chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku działa też kilka miejscowych gazet oraz portali internetowych. Nowości z regionu nadawane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy