Trampolina w ogrodzie - zdecydowanie warto, ale pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Trampolina w ogrodzie - zdecydowanie warto, ale pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Dzieci mają niespożytą energię do zabawy, mogą więc szaleć od rana do nocy i nie mieć dość. Rodzice starają się jak najlepiej zagospodarować ten czas, a w ostatnich latach coraz większą popularność zyskują ogrodowe trampoliny. Czy warto?

Wiosna - czas na zwiększoną aktywność!

Wiosna nieśmiało zaczyna dawać o sobie znać. Pierwsze cieplejsze promyki słońca przyjemnie ogrzewają naszą twarz. Przyroda budzi się do życia, a wraz z nią i my, co widać po zmianach w sposobie spędzania czasu wolnego. Częściej wychodzimy z domu, ciesząc się z końca zimy. W ostatnich latach bardzo widoczną oznaką początków wiosenno-letniej aury są trampoliny stanowiące niejako obowiązkowy element większości ogrodów. To prawdziwa frajda dla dzieci, które mogę się prawdziwie wyszaleć. 

Zamiast ślęczeć przed ekranem tabletu lub komputera korzystają z uroków pięknej pogody, co szczególnie cieszy rodziców. Trampolina w ogrodzie to bez wątpienia okazja nie tylko do radosnej zabawy, ale i korzyści zdrowotne za sprawą ciągłego ruchu. Żeby jednak tak było, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, ponieważ nieumiejętnie używana trampolina potrafi być niebezpieczna.

Trampolina Champion InGround fot. e-berg

Trampolina - dlaczego warto w nią zainwestować?

Zacznijmy od pozytywów, a jest ich bardzo dużo. Sprawdzając, trampoliny w sklepie Ogrodosfera.pl i ich maksymalny udźwig, możemy zauważyć, że mogą z nich korzystać prawie każda osoba, nie tylko dzieci. Regularna aktywność tego rodzaju wzmacnia ciało, sprawiając, że jest ono bardziej elastyczne i zwinne. Jesteśmy bardziej wytrzymali i lepiej dotlenieni. Trampolina to doskonała okazja dla dzieci, jak i dorosłych, by maksymalnie się wyszaleć. To przyjemne i jednocześnie pożyteczne, gdyż codzienne odbijanie się na trampolinie to skuteczna walka z otyłością. Ma to również pozytywne przełożenie na rozwój umiejętności motorycznych, wzmacniając mięśnie łydek i ud. 

Duża trampolina ogrodowa 435 cm fot. Ogrodosfera.pl

Trampolina potrafi być niebezpieczna

Trampolina w ogrodzie to więc sprzęt nie tylko dobry do zabawy, ale i codziennej aktywności wpływającej na lepsze zdrowie. Niestety, dość często przyczynia się do powstawania kontuzji: naciągnięć mięśni, zwichnięć, złamań kończyn czy nawet urazów głowy. Jak się okazuje, zdecydowana większość wypadków ma miejsce, gdy na trampolinie podskakuje więcej niż dwie osoby. Często też do incydentów dochodzi podczas zeskakiwania z trampoliny. Pamiętajmy więc, by zawsze zachować zdrowy rozsądek, przestrzegając podstawowych zasad bezpieczeństwa. Bezwzględnie trzymajmy się więc najważniejszych reguł:

  • Na trampolinie nie powinno skakać zbyt dużo dzieci - najlepiej jak pociecha skacze pojedynczo, a maksymalnie dopuszczalna ilość to dwie osoby;
  • Dorośli zawsze powinni być w pobliżu, gdy dzieci skaczą na trampolinie;
  • Wykluczone są następujące zachowania: zeskakiwanie z trampoliny, wskakiwanie na nią z podestów, jedzenie, picie czy żucie gumy podczas tej zabawy;
  • Trampolina musi być odpowiednio zabezpieczona - mieć zamontowane batuty i specjalną siatkę;
  • Trampolina to nie miejsce do wykonywania ryzykownych akrobacji, jak skoki na główkę.

Nie ulega wątpliwości, że trampolina w ogrodzie to doskonały pomysł dla zdrowia i zabawy, pamiętajmy jednak o zasadach bezpieczeństwa, aby nic przykrego się nie wydarzyło. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy