Białkomocz – o czym może świadczyć i jakie są jego przyczyny?

Białkomocz – o czym może świadczyć i jakie są jego przyczyny?
Białkomocz to inaczej proteinuria. Objawia się on występowaniem białka w moczu. Białkomocz może mieć podłoże fizjologiczne. Może on wynikać na przykład z dużego wysiłku fizycznego.

W takim przypadku nazywa się go białkomoczem fizjologicznym. Może też mieć podłoże patologiczne. Wtedy jego przyczyną zawsze jest jakaś choroba. Może to być na przykład choroba nerek.

Wydalanie białka w moczu jest czymś całkowicie naturalnym. Jednak dobowe wydalanie nie może być większe niż 150 mg. Zazwyczaj wynosi ono 50 mg na dobę. Białka wydalane razem z moczem to między innymi: albuminy, globuliny, białko Tamma-Horsfalla, łańcuchy lekkie kappa i lambda immunoglobulin, urokinaza. Bardzo często pojawiającym się w moczu białkiem są albuminy. Są to najważniejsze białka we krwi.

Jakie są objawy białkomoczu?

Na samym początku białkomocz może nie dawać absolutnie żadnych niepokojących objawów. Jednak z czasem pierwszy z nich się na pewno pojawi. Jest nim spienianie się moczu. Musisz wiedzieć o tym, że przy dużej stracie białka zaczynają się rozwijać obrzęki. Występują one przede wszystkim na stopach, na dłoniach oraz na twarzy.

Jakie są przyczyny białkomoczu?

Możemy tutaj wymienić kilka rodzajów powodów białkomoczu. Pierwszy z nich to białkomocz czynnościowy. Jest on spowodowany bardzo dużym wysiłkiem fizycznym. Kolejne jego przyczyny to: niewydolność serca, gorączka, wyziębienie organizmy albo zaburzenia funkcjonowania kłębuszków nerwowych.

Następny białkomocz, który chcemy tutaj omówić to białkomocz ortostatyczny. Jest on spowodowany zbyt długim staniem. Możemy tutaj jeszcze wymienić białkomocz cewkowy. Jest on spowodowany uszkodzeniem cewek nerkowych oraz brakiem reasorbcji białek.

Następny na naszej rozbudowanej liście jest białkomocz kłębuszkowy. Pojawia się on przy chorobach kłębuszków nerwowych. Natomiast białkomocz mikroalbuminuria to bardzo wczesny symptom choroby nerek. Ostatni już to białkomocz przednerkowy. Jego przyczyną jest choroba układowa. Wtedy występuje również zwiększona liczna białek drobnocząsteczkowych w osoczu.

Kilka słów podsumowania

Białkomocz może być objawem poważnej choroby nerek. Jeżeli nie będziesz jej leczył, to może dojść do obniżenia ich funkcjonowania, a w ostatecznym rozrachunku, do braku aktywności nerek. Jednak białkomocz może świadczyć również o cukrzycy typu 1 i 2, czy nadciśnienia tętniczego. Dlatego warto się badać regularnie. Każdą chorobę o wiele prościej jest wyleczyć w jej początkowym stadium.

Zobacz więcej: biznespolski.com.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy