Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry

Charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry

Zaczerwieniona, sucha, swędząca i silnie łuszcząca się skóra – jeśli zauważasz u siebie podobne objawy, możesz cierpieć na AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. To przewlekła choroba skóry, która może powodować silny dyskomfort, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. W poniższym artykule poznasz charakterystyczne objawy atopowego zapalenia skóry i dowiesz się, jakie kosmetyki pielęgnacyjne warto stosować w przypadku AZS.

Atopowe zapalenie skóry – co warto wiedzieć?

Atopowe zapalenie skóry to bardzo powszechna choroba skóry, z którą zmagają się nie tylko dorośli, a przede wszystkim dzieci i niemowlęta. Badania wykazują, że AZS u dzieci może występować nawet do 10 razy częściej niż w przypadku osób dorosłych. Dlatego też w przypadku atopowego zapalenia skóry możemy wyróżnić 3 stadia choroby:

  • niemowlęcą – do 2. roku życia, zmiany skórne mogą występować na całym ciele;
  • dziecięcą – od 3. do 11. roku życia, zmiany umiejscowione są zwykle na zgięciach łokciowych i podkolanowych;
  • młodzieżową – obejmuje także dorosłych. Oprócz zmian na zgięciach łokciowych i podkolanowych występuje również na grzbietach dłoni.

Objawy atopowego zapalenia skóry

Ze względu na to, że dokładne przyczyny atopowego zapalenia skóry nie są w pełni poznane, dla niektórych osób może być ono trudne do zdiagnozowania. Do czynników powodujących AZS można zaliczyć czynniki genetyczne, środowiskowe oraz immunologiczne, które wynikają z defektu bariery skórnej chorego.

Jakie objawy skórne powinny w takim razie przykuć naszą uwagę? Są to przede wszystkim:

  • silne przesuszenie skóry;
  • rogowacenie naskórka;
  • silny świąd, który może nasilać się w nocy lub po intensywnych ćwiczeniach;
  • rumień na twarzy;
  • nadkażanie zmian skórnych wywołane częstym drapaniem;
  • zatkanie mieszków włosowych;
  • ciemna skóra wokół oczu;
  • w niektórych przypadkach także zaćma.

Atopowe zapalenie skóry – leczenie, pielęgnacja

Uciążliwe objawy atopowego zapalenia skóry mogą mieć bardzo silny wpływ na jakość życia chorej osoby. To nie tylko uporczywa suchość skóry czy swędzenie i potrzeba ciągłego drapania się. Dla wielu osób AZS w negatywny sposób oddziałuje na samoakceptację oraz samopoczucie, a także kontakty z innymi ludźmi. Niestety nie istnieje skuteczna metoda leczenia atopowego zapalenia skóry, jednak przestrzegając określonych zasad i stosując odpowiednią pielęgnację odpowiadającą potrzebom skóry, będziemy w stanie skutecznie wyciszyć objawy.

W przypadku atopowego zapalenia skóry nadrzędną rolę odgrywa właściwa pielęgnacja i nawilżenie skóry. Skórę atopową powinno się nawilżać co najmniej dwa razy dziennie, a w szczególności zaraz po wyjściu spod prysznica. Dzięki temu zapobiegniemy odparowywaniu wody i zatrzymamy ją w naskórku. Pamiętajmy, że przy AZS należy unikać długich i gorących kąpieli, a wybierać krótsze i chłodniejsze prysznice. Do pielęgnacji skóry atopowej bardzo dobrze sprawdzą się emolienty, które chronią wrażliwą skórę poprzez pozostawianie na niej ochronnej warstwy okluzyjnej. Warstwa okluzyjna będzie skutecznie chronić naskórek nie tylko przed odparowywaniem wody, ale i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy