Czym właściwie są badania profilaktyczne?

Czym właściwie są badania profilaktyczne?

Troska o własny organizm jest niebywale ważna, aby móc cieszyć się świetnym zdrowiem przez długie lata. W celu zachowania odpowiedniej prewencji niezbędne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Dzięki nim będzie można mieć pewność, że w organizmie nie dzieje się nic niepokojącego. 

Badania profilaktyczne — co to takiego?

Choć badania profilaktyczne to relatywnie popularny termin, to wiele osób po dziś dzień nie wie, jakie są ich główne założenia. W praktyce, badania te to nic innego jak rodzaj testów diagnostycznych, których zadaniem jest wykrywanie potencjalnych nieprawidłowości mogących wskazywać na rozwój choroby. Badania profilaktyczne to naprawdę szeroka kategoria, gdyż mogą one obejmować testy wykonywane zarówno na podstawie moczu, jak i innych płynów ustrojowych. Szczególnie często badania profilaktyczne dotyczą jednak morfologii krwi. Jest to bezsprzecznie najpopularniejsze badanie, które pozwala na wykrywanie szeroko pojętych schorzeń we wczesnym stadium. Jeśli chcesz zadbać o własne zdrowie, to warto zapoznać się z ofertą, którą proponuje poradnia rodzinna Łódź. Dzięki niej troska o swój organizm stanie się znacznie prostsza.

Dlaczego warto robić badania krwi?

Relatywnie częste wykonywanie badań krwi to klucz do zachowania dobrego zdrowia przez długie lata. Morfologia jest bowiem pierwszym krokiem w diagnozowaniu ewentualnych stanów chorobowych. Choć badanie to jest naprawdę proste i niemal bezbolesne, to pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Te badania profilaktyczne dostarczają, chociażby takich informacji jak liczebność poszczególnych krwinek czy poziom hemoglobiny. Badanie krwi pozwala na szybkie zlokalizowanie potencjalnego problemu zdrowotnego. Z jego pomocą można wykryć zarówno toczący się stan zapalny, jak i anemię bądź szeroko pojęte zaburzenia hematologiczne.

Wykonywanie badań krwi jest rekomendowane zarówno dla osób zmagających się z przewlekłymi chorobami, jak i dla ludzi, którzy są w pełni zdrowi. Badania profilaktyczne należy bowiem traktować jako skuteczną prewencję umożliwiającą szybkie diagnozowanie potencjalnych chorób.

Badanie krwi a żywność — co warto wiedzieć?

Niemal wszyscy lekarze uważają, że badania krwi powinny być wykonywane na czczo. Tylko wtedy mogą one dać wiarygodne wyniki. Najlepiej jest zachować post trwający przez około 10 godzin przed wykonaniem badania. Na kilka dni przed planowaną wizytą w gabinecie warto także wystrzegać się picia alkoholu w dużych ilościach bądź jedzenia dużej ilości słodkich oraz tłustych dań. Niezdrowe posiłki mogą bowiem wpływać niekorzystnie na stężenie glukozy, trójglicerydów czy aminokwasów, zakłamując wynik badania. Dlatego też osoby, którym zależy na tym, aby badanie dało wiarygodne rezultaty, powinny zadbać o zdrowe odżywianie. Co ciekawe, wyniki mogą być sfałszowane nawet przez gumę do żucia czy cukierki odświeżające. Dlatego też należy zadbać o pozostanie na czczo, a jeżeli zajdzie konieczność nawodnienia się, to najlepiej korzystać tylko i wyłącznie z wody niegazowanej. 

Badania profilaktyczne — hit czy kit?

Zależy Ci na tym, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem przez długie lata? Jeżeli chcesz zadbać o swoje zdrowie, to okresowe wykonywanie badań profilaktycznych jest niezbędne. Choć wiele zdrowych osób sądzi, że są one niepotrzebne, to w praktyce mają szerokie spektrum walorów i pozwalają na bieżąco monitorować kondycję swojego zdrowia.

Dla osób, które chcą zatroszczyć się o swoje zdrowie, polecane jest nie tylko wykonywanie badań profilaktycznych, ale także dbanie o własne nawyki żywieniowe. Pomocna może okazać się w tym poradnia dietetyczna Łódź, w której dowiemy się, czy prowadzimy zdrowy tryb życia, a jeśli nie, dietetyk pomoże rozplanować dietę, tym samym dostosowując sposób żywienia według preferencji.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy