Dieta wspomagająca walkę ze zgagą

Dieta wspomagająca walkę ze zgagą

Zgaga jest bardzo często występującą dolegliwością żołądkową. Nie jest ona groźna gdy pojawia się sporadycznie, jednakże jeśli uczucie nieprzyjemnego i promieniującego pieczenie w okolicach mostku i przełyku towarzyszy nam znacznie częściej, może świadczyć to o problemach żołądkowych lub też złym odżywianiu się. Co jeść i jak jeść, aby uniknąć zgagi? 

Skąd bierze się zgaga?

Zgaga, nazywana również "paleniem w przełyku" powstaje na skutek cofania się z żołądka połkniętych wcześniej treści pokarmowych wraz z enzymami trawiennymi oraz kwasem solnym. Pierwszym objawem jest uczucie bólu oraz pieczenie w okolicy mostka, które następnie promieniuje do przełyku i gardła, mogąc powodować również odbijanie, po którym w ustach pozostaje nieprzyjemny posmak. 

Najczęstszą przyczyną zgagi jest zła dieta, na którą składają się nie tylko spożywane przez nas produkty, ale także sposób, w jaki jemy oraz częstotliwość. Ponadto, uczucie pieczenia w przełyku może być powodowane również przez osłabienie zwieracza przełyku, palenie papierosów, ciążę, przyjmowanie dużej ilości leków oraz narażenie na stres.

Dieta na zgagę, czyli co jeść, a czego unikać?

W przypadku występowania zgagi większość z nas sięga po sprawdzone preparaty, które szybko przynoszą ulgę, takie jak Controloc Control, Rennie oraz Ranigast Max. Jednakże najważniejszym krokiem, jaki należy podjąć w przypadku często pojawiającego się piekącego bólu jest zmiana nawyków żywieniowych. 

Produkty zalecane przy problemach ze zgagą

Wybierajmy produkty lekkostrawne, delikatne dla naszego żołądka, takie jak chude mięso (królik, cielęcina, indyk) oraz chude przetwory mleczne, czyli takie z niską zawartością tłuszczu (jogurty, maślanki, mleko, kefiry). Ponadto, dieta dozwala spożywanie warzyw (ziemniaki, marchewka, brokuły, szpinak, ogórek, sałata zielona, buraki) i świeżych owoców. Warto do przyprawiania dań sięgać po łagodne w smaku zioła, w szczególności koperek, bazylię, oregano, rozmaryn oraz szałwię. 

Posiłki powinny być przygotowywane na parze, gotowane lub pieczone w folii. Co więcej, pamiętajmy także o odpowiednim spożywaniu dań. Aby uniknąć zgagi jedz przede wszystkim powoli, bez pośpiechu oraz objadania się, często, ale w mniejszych ilościach przy zachowaniu regularnych odstępów między posiłkami. 

Produkty zakazane przy problemach ze zgagą

Nie jest w tym przypadku zalecane spożywanie potraw tłustych, ciężkostrawnych, smażonych na głębokich olejach (kiełbasy, boczek, karczek, podroby, konserwy). Co więcej, nasz żołądek podrażniają również ostre przyprawy, takie jak chili, musztarda, chrzan, ostra papryka, curry oraz używana w nadmiarze sól. Powinniśmy zrezygnować także z czekolady, napojów gazowanych, słodyczy, żywności wysoce przetworzonej, fastfoodów, używek takich jak alkohol i mocna kawa oraz herbata. Zgagę wywoływać mogą również produkty kwaśne, głównie cytrusy oraz soki pomidorowe, a także żywność zawierająca dużą zawartość błonnika. 

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy