Kiedy lekarz decyduje o usunięciu zebów mądrości?

Kiedy lekarz decyduje o usunięciu zebów mądrości?
W stomatologii istnieją konkretne wskazania wyjaśniające, dlaczego ząb powinien zostać usunięty; głównym z nich jest zapobieganie rozwojowi stanu zapalnego, utracie sąsiednich zębów i ogólnemu zakażeniu organizmu. Jeśli u pacjenta występują następujące schorzenia, lekarz zaleci wykonanie zabiegu ekstrakcji.

Jak usuwa się ząb?

Ostateczną decyzję o konieczności usunięcia zęba podejmuje stomatolog po przeprowadzeniu badania i wykonaniu zdjęć rentgenowskich. Jeśli istnieje możliwość wykonania odbudowy zęba, stomatolog z pewnością z niej skorzysta, ponieważ ochrona zębów jest podstawą leczenia stomatologicznego.

W stomatologii stosowane są dwie metody ekstrakcji — prosta i złożona. Wybór zależy od rodzaju usuwanych zębów — przedtrzonowce i trzonowce o skomplikowanych, rozgałęzionych korzeniach są usuwane metodą złożoną. Takie elementy są bardzo trudne do usunięcia w całości ze względu na to, że dół jest przesiąknięty więzadłami i wyrostkiem zębodołowym. Błędy popełnione podczas zabiegu lub brak doświadczenia specjalisty mogą prowadzić do poważnych powikłań. Dlatego, nawet jeśli stan jest poważny, zawsze należy wcześniej dowiedzieć się, gdzie można przeprowadzić ekstrakcję zęba u dobrego lekarza z pozytywnymi rekomendacjami.

Czynnikami komplikującymi operację są całkowite zniszczenie części koronowej, duża kruchość, ostre choroby zapalne, zęby mądrości, które nie wyrosły lub są w niewłaściwym położeniu.

Ekstrakcja zęba mądrości

Zęby mądrości są uważane za kompletne części jamy ustnej. Biorą one udział w przeżuwaniu pokarmu (jeśli są położone jeden na drugim i stykają się ze sobą) i mogą stanowić podporę dla mostów i protez ruchomych w późniejszym okresie. W ich przypadku istnieją szczególne wskazania do ekstrakcji. Z tego powodu decyzję o tym, czy zęby mądrości powinny zostać usunięte, czy nie, może podjąć tylko lekarz.

Najczęstszym problemem związanym z zębami mądrości jest ich wyrastanie. Tylko niektóre zęby formują się i odrastają całkowicie bez żadnych komplikacji, ale często procesom tym towarzyszy szereg powikłań.

Elementy częściowo zachowane lub zachowane, które uformowały się w kości, ale nie wyrżnęły się lub wyrżnęły się tylko częściowo. Ich położenie może być pionowe, poziome i zakorzenione na zewnątrz. Wpływa to na sąsiednie elementy i powoduje stały ból.

Nieprawidłowe położenie (dystopia). Ponieważ zęby mądrości wyrosły bez zębów mlecznych, a kość szczęki jest już uformowana i nie jest w pełni rozwinięta, położenie zębów mądrości jest często nieregularne. Urazują one błonę śluzową, zachodzą na inne korony i uciskają sąsiednie zęby. Prowadzi to do powstania stanu zapalnego. Lekarz ustala, czy położenie zęba można naprawić za pomocą leczenia ortodontycznego, czy też ząb mądrości należy usunąć.

Pojawienie się kaptura dziąseł. Powolna erupcja powoduje powstawanie obszaru przez błonę śluzową, w którym gromadzą się bakterie i resztki pokarmu i który jest trudny do oczyszczenia. Prowadzi to do ostrego zapalenia, które może wywołać ropę próchnice. Zęby mogą być bezpośrednio niedorozwinięte, ze zmianami próchnicowymi.

Więcej o usuwaniu ósemek tzw. zębów mądrości dowiesz się na https://www.perfektstomatologia.pl/usuwanie-osemek/

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy