Naczynia filtrujące wodę - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

 Naczynia filtrujące wodę - na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Naczynia filtrujące wodę są coraz bardziej popularne. Nic zresztą dziwnego - stan wody w wielu mieszkaniach pozostawia sporo do życzenia. Do tego dochodzi oczywiście kwestia ekologii i ograniczenia produkcji plastiku. Jednak zanim zdecydujemy się na zakup odpowiedniego dzbanka filtrującego, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów.

Jak to w ogóle działa?

Zadaniem dzbanka filtrującego jest oczyszczenie wody z kamienia, pozbycie się zapachu chloru, a czasem nawet także dodatkowe wzbogacenie jej minerałami, zawartymi w filtrach. Naczynia tego typu są bardzo prosto zbudowane, intuicyjne w użyciu. Wystarczy wlać wodę z kranu do górnej części pojemnika i poczekać chwilę na jej oczyszczenie, które następuje po przedostaniu się jej przez filtr z wkładem węglowym. Dlatego tak istotne jest regularne wymienianie filtra, który odpowiada za czystość naszej wody.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem naczynia filtrującego?

Pojemność dzbanka - dzbanki filtrujące, tak samo jak inne naczynia występują w wielu różnych rozmiarach. Możemy zatem wybrać butelkę z filtrem, którą będziemy mogli nosić zawsze przy sobie, bądź dzbanek dwulitrowy, który będzie idealnym rozwiązaniem dla czteroosobowej rodziny. Pamiętajmy jednak, żeby zwracać uwagę na pojemność wody przefiltrowanej, nie zaś całego dzbanka.

Rodzaj filtra - podstawowy filtr węglowy ma za zadanie oczyścić wodę z wszelkich zanieczyszczeń i nieprzyjemnego zapachu chloru. Dodatkowo zatrzymuje cząsteczki piasku czy inne szkodliwe związki chemiczne. Ponadto niektóre modele wzbogacają również wodę pitną w składniki mineralne, takie jak magnes, potas, wapń czy sód. Warto zatem zastanowić się, czy chcemy jedynie oczyścić naszą wodę, gdyż zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest ona zdatna do picia przez dużą ilość kamienia, czy też może zależy nam na jej zmineralizowaniu.

Koszty użytkowania - dzbanki filtrujące to doskonałe rozwiązanie dla rodzin, które używają dużych ilości wody butelkowanej każdego dnia. Wtedy koszty posiadania naczynia szybko się zwracają, a dodatkowo mamy świadomość, że nie zanieczyszczamy środowiska. Kupno dzbanka jest wydatkiem jednorazowym, który może nas wynieść od kilkunastu złotych do kilkudziesięciu, za dobre, popularne dzbanki marek, np. Brita czy Dafi. Jednak do tego musimy dodać także koszt filtrów, które powinniśmy zmieniać (zwykle wystarczą one na 200 litrów przefiltrowanej wody). Oczywiście istnieją zamienniki filtrów, jednak nie mamy gwarancji, że będą działać tak samo, jak oryginały. Dlatego też najlepiej kupować oryginalne filtry, które mogą kosztować w granicach kilkunastu złotych. To często nadal znacznie mniej, niż koszt kupna wody butelkowanej. Zawsze warto jednak dokładnie przeanalizować koszty, zanim dokonamy zakupu.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy