Wapń – czy wiesz, jak ważny jest dla zdrowia człowieka?

Wapń – czy wiesz, jak ważny jest dla zdrowia człowieka?

Dostarczanie naszemu organizmowi niezbędnych składników powinno być możliwe dzięki zbilansowanej diecie – nie zawsze jednak jest to ilość wystarczająca dla jego prawidłowego funkcjonowania. Wapń to pierwiastek, który znajdziemy w wielu produktach spożywczych. Dlaczego jest dla nas tak ważny?

Dlaczego wapń jest dla nas tak istotny

Wszyscy doskonale wiemy, że wapń jest niezbędny dla naszego codziennego funkcjonowania i powinien być dostarczany zwłaszcza dzieciom. Niewielu z nas jest jednak świadomych, że w organizmie przeciętnego człowieka (w szczególności w jego kościach) znajduje się aż kilogram tego pierwiastka. Jego rola w tworzeniu kości i zębów to jeszcze nie wszystko – wapń bierze bowiem udział we wspieraniu pracy układu nerwowego i mięśni, transportowaniu substancji przez błony komórkowe i krzepnięciu krwi. Łagodzi ponadto objawy alergii – zarówno skórnej, jak i pokarmowej. Jego niedobory są dla nas niebezpieczne, bowiem zaczyna być wówczas czerpany z głównego źródła, czyli naszych kości. Efekt? Stają się one kruche i łamliwe – a tego wolelibyśmy uniknąć. W jaki sposób zatem powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi odpowiednich ilości wapnia, zanim zdecydujemy się sięgnąć po ogólnodostępne suplementy?

Naturalne źródła wapnia

Pamiętajmy, że wszystkie pierwiastki, witaminy i minerały znajdujące się w produktach spożywczych, są przez nas przyswajane lepiej niż dostępne bez recepty suplementy diety. Wapń znajdziemy w swoim pożywieniu bez najmniejszego problemu. Podstawą są oczywiście mleko i wszelkie jego przetwory (jogurty, kefiry, sery), ale cennego pierwiastka możemy szukać także w zielonych warzywach (szczególnie w szpinaku, sałacie i kapuście), glonach morskich i migdałach. Wśród produktów nienabiałowych warto wymienić również figi, sezam i mak. Co ciekawe, wapń obecny jest także w sardynkach i… drożdżach piwnych. Niezależnie od tego, jakiej przestrzegamy diety, zawsze znajdziemy w niej coś, co doskonale spełni funkcję naturalnego źródła wapnia. Warto pamiętać, że jego odpowiedni poziom sprzyja także redukcji masy ciała – nie powinien być zatem zaniedbywany w szczególności przez osoby dążące do uzyskania idealnej sylwetki.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy