Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja? Kogo stać na OZE w 2021?

Fotowoltaika – ile kosztuje instalacja? Kogo stać na OZE w 2021?

Coraz więcej Polaków sięga po instalacje fotowoltaiczne dla swoich domów. Decyduje o tym nie tylko zdecydowanie lepsza technologia oraz dostępność tych rozwiązań, ale również progresywne i przyszłościowe myślenie naszych krajowych inwestorów. Mijając panele fotowoltaiczne poruszając się lokalnymi drogami wiely z nas zastanawia się: jakie są ich ceny. Fotowoltaika jest dziś w zasięgu – o tym ile kosztuje rozmawialiśmy z wiodącą firmą z branży na Brewa.pl.

Fotowoltaika: ceny za prąd przed i po instalacji

Zanim omówimy co wchodzi w skład fotowoltaiki oraz ile kosztują poszczególne elementy systemu, warto przytoczyć ciekawy przykład, nadesłany przez klienta do serwisu Brewa.pl. Z faktur wystawionych przez firmę Energa widać jak zmieniały się należności za pobór energii elektrycznej przed i po tym, jak w domu zainstalowana została fotowoltaika. Ceny za energię znacznie się obniżyły – z rachunków rzędu 300 – 400 zł miesięcznie (czteroosobowe gospodarstwo domowe), faktury zmniejszyły się do zaledwie 40 zł w rozliczeniu dwumiesięcznym. To olbrzymia oszczędność. Skany faktur publikuje na swojej stronie dostawca instalacji fotowoltaicznych.

Fot. Ile kosztuje fotowoltaika? Brewa.pl/strefa-wiedzy/ile-kosztuje-instalacja-fotowoltaiczna.html

Fotowoltaika – ceny: ile kosztuje instalacja?

Instalacja, czyli panele fotowoltaiczne to zdecydowanie najbardziej wartościowa część projektu. Fotowoltaika oparta jest na panelach, których zadaniem jest przyjęcie energii słonecznej. To, ile paneli fotowoltaicznych potrzeba do domu zależy bezpośrednio od dotychczasowego zużycia prądu. Nie ma typowych, katalogowych rozwiązań i nie zaleca się w tym aspekcie strzelać w ciemno – źle policzona fotowoltaika może mieć złe skutki ekonomiczne. Zbyt mała instalacja fotowoltaiczna będzie wymuszała pobór energii od dostawcy, co niekoniecznie jest najbardziej opłacalne, zaś zbyt duża przesadnie rozciągnie w czasie zwrot inwestycji.

Średnio dla czteroosobowej rodziny przyjmuje się około 20 paneli fotowoltaicznych (zapytań o indywidualną wycenę na Brewa.pl). Cena dobrego modułu to koszt około 800 zł, więc jak nietrudno policzyć zestaw paneli słonecznych dla domu jednorodzinnego wyniesie nas około 16 tysięcy złotych.

Do wyliczonej w ten sposób kwoty musimy dodać jeszcze inne ceny. Fotowoltaika nie mogłaby funkcjonować np. bez inwertera, który jako wyrób solidnej marki kosztuje nas średnio nawet około 5 tysięcy złotych. Jak wiadomo to inwestycja na co najmniej ćwierć wieku, zatem nie warto oszczędzać na tak strategicznych podzespołach.

Fot. Instalacja fotowoltaiczna (brewa.pl)

Fotowoltaika – ceny pozostałych elementów

Za dobrej klasy stelaże do paneli fotowoltaicznych zapłacimy około 5 tysięcy złotych, z przeznaczeniem na około 20 modułów. Trzeba także doliczyć ceny pomniejszych elementów, jak bezpieczniki czy rozłączniki, które łącznie mogą wynieść około 1 tysiąca złotych. Zatem aktualnie fotowoltaika z montażem to łączny koszt około 30 – 35 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę oszczędności, jakie pokazano wcześniej, kwota ta nie jest wygórowana i zwróci się dość szybko, w około 9-10 lat. Po tym czasie nasze gospodarstwo domowe zyskuje niemal darmowe źródło zielonej energii!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy