Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
Od decyzji o zakupie własnego mieszkania do momentu otrzymania kluczy bardzo często mija kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Sama procedura podpisania umowy i wizyty u notariusza jest stosunkowo krótka. Dość długo może trwać uzyskanie kredytu hipotecznego, ale jest to ok. 2-3 miesiące. Najdłużej trwa znalezienie odpowiedniej nieruchomości, która nas interesuje i jest atrakcyjna do zakupu. Na co w szczególności należy zwrócić uwagę?

Cena nieruchomości

Atrakcyjna cena mieszkania wydaje się dość oczywistym kryterium wyboru. Chcemy wydać jak najmniej za nieruchomość spełniającą wszystkie nasze oczekiwania. Jednak mimo wszystko bardzo często popełniamy błąd, patrząc jedynie na cenę całościową lokalu. Istotniejszym kryterium jest cena za metr kwadratowy. Przykładowo: metr jednopokojowego mieszkania na sprzedaż w Bełchatowie w IV kwartale 2020 roku kosztował średnio ok. 4800 złotych na rynku wtórnym. Szukając kawalerki, możemy natknąć się na oferty:

  • lokalu o powierzchni 30 m2 za 160 tys. złotych,
  • lokalu o powierzchni 40 m2 za 170 tys. złotych.

Choć druga z ofert wydaje się droższa, to jednak w przeliczeniu na metr, jest o wiele korzystniejsza. Zapłacimy jedynie 4250 złotych, gdzie przy pierwszym mieszkaniu będzie to ponad 5300 złotych. Zwróćmy więc uwagę, że cena dość mocno odbiega od rynkowej. Oczywiście nie jest to jedyne kryterium, którym należy się kierować. Często nieruchomości w centrum miasta mogą być nawet o 50% droższe od tych, które mieszczą się na obrzeżach.

Dodatkowe koszty zakupu mieszkania

Każde mieszkanie będzie kosztowało więcej, niż wynika to z przedstawionej przez sprzedającego oferty. To normalne zjawisko, które wynika z:

  • konieczności przeprowadzenia remontów i napraw w lokalu,
  • dodatkowych opłat związanych z procesem kupna-sprzedaży,
  • ewentualnych zbliżających się wydatków związanych z działaniem Wspólnoty Mieszkaniowej.

Ważne, by te dodatkowe wydatki były jak najniższe, dlatego każdą nieruchomość należy dokładnie obejrzeć przed zakupem lub – w przypadku rynku pierwotnego – odbiorem. Przede wszystkim liczy się stan ścian, podłóg i sufitu, stolarki okiennej i białego montażu. Ewentualne remonty w tym zakresie będą drogie. Nie bójmy się odkręcić kurków i sprawdzić, czy nie kapie woda. Choć wymiana kranu nie jest skomplikowana i nie kosztuje dużo, to będzie stanowić nieprzyjemną konieczność tuż po przeprowadzce. Bardzo wartościowa jest również wiedza o sposobie zarządzania nieruchomością oraz o kosztach nałożonych przez zarządcę budynku.

Dokładna analiza potrzeb kluczem do sukcesu

Zakupione mieszkanie musi spełniać pewne oczekiwania. Mogą być one różne, w zależności od tego, czy ma służyć celom mieszkaniowym, czy zarobkowym. Przed rozpoczęciem poszukiwań, warto spisać wszystkie kryteria, które są bardzo ważne i mile widziane. Przede wszystkim będą to:

  • lokalizacja,
  • rodzaj nieruchomości,
  • dostęp do udogodnień w budynku,
  • metraż i wysokość mieszkania,
  • piętro i ewentualny dostęp do schodów lub windy.

Takich czynników jest o wiele więcej. Spisując je wszystkie, stworzymy dokładny obraz pożądanej nieruchomości. Szybciej znajdziemy adekwatne oferty, zadamy właściwe pytania sprzedawcom oraz będziemy wiedzieć, jakie cechy mieszkania są dla nas najważniejsze.

Kupno mieszkania to bardzo złożony i trudny proces, który wymaga sporej wiedzy, zaangażowania i cierpliwości. Przedstawione tu zagadnienia to jedynie kropla w morzu, jednak bardzo ważna kropla, o której musimy pamiętać.  

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy