Glif okienny. Jak go ocieplić i obrobić po wymianie okna?

Glif okienny. Jak go ocieplić i obrobić po wymianie okna?
Glify okienne są miejscami, w jakich przegroda jest bardzo cienka, co sprzyja niekontrolowanym wychłodzeniom. Powstają tak zwane mostki termiczne. Na chłodnej powierzchni muru para wodna skrapla się, stwarzając tym samym idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Właśnie z tego względu, należy pamiętać o odpowiednim ociepleniu tych miejsc i właściwej obróbce po wymianie okien.

Ocieplanie mineralnymi płytami izolacyjnymi

Najczęściej wybieraną metodą na ocieplenie glifów okiennych jest zastosowanie specjalnych mineralnych płyt izolacyjnych. Płyty charakteryzują się świetnymi parametrami cieplnymi, wysoką plastycznością, lekkością i prostotą w obróbce. Można je więc zamontować w krótkim czasie, a przy tym rozwiązaniu sprawdzą się także okna o nietypowych kształtach. W łatwy sposób przytniemy je na dowolny wymiar oraz zamontujemy w pionie i poziomie. Nadają się do ciepłego montażu. Płyty mineralne ochraniają przed powstaniem mostków termicznych.

W jaki sposób przeprowadzić montaż mineralnych płyt izolacyjnych?

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni. Musimy usunąć z niej starą farbę, pył, kurz i wszystkie nierówności. Ściana powinna być odtłuszczona i zagruntowana, a wszelkie ubytki wypełnione. Płyty mineralne montuje się na równej i gładkiej powierzchni, dopiero po przycięciu na właściwy rozmiar. Zaprawę nakładamy na całą powierzchnię płyty, a następnie dociskamy kolejne części, dzięki czemu cały glif okienny jest stopniowo wypełniany. Kiedy już płyta znajdzie się na ścianie, korzystając z pacy do szlifowania, usuwamy wszystkie nierówności. Następnie na powierzchnię glifu nakładamy zaprawę, po czym zatapiamy w niej siatkę. Kiedy zaprawa wyschnie, ściany można pomalować na wybrany kolor.

Obróbka glifów po wymianie okien

Bardzo istotnymi pracami remontowymi jest wymiana okien na nowe. Stare i nieszczelne okna powodują dużą utratę ciepła, co jest przyczyną wyższych rachunków za ogrzewanie. Warto wymienić okna również ze względu na kwestie estetyczne. Wymiana okien na nowe wiąże się także z koniecznością ponownego obrobienia glifów okiennych.

W jaki sposób obrobić glify?

1. Zabezpieczenie okien i pozostałych elementów

Najpierw należy zabezpieczyć zamontowane okna przed zabrudzeniem, używając do tego folii budowlanej. Warto także zakryć inne elementy w remontowanym domu, które mogłyby ulec znacznemu zabrudzeniu.

2. Gruntowanie podłoża

Następnie należy dokładnie zagruntować glify okienne, dzięki czemu zwiększa się przyczepność materiału i wyrównuje chłonność podłoża. Czas schnięcia gruntu jest różny, w zależności od występującej w mieszkaniu temperatury czy rodzaju podłoża. Wynosi on od 3 do 24 godzin.

3. Przygotowanie zaprawy tynkarskiej

Kiedy grunt będzie już całkowicie suchy, wówczas zaczynamy rozrabiać tynk. Do czystego wiadra wlewamy odpowiednią ilość wody, po czym wsypujemy gips i dokładnie mieszamy. Konsystencja gipsu musi być gładka, bez grudek. Powinno się go z łatwością nanosić na wybraną przez nas powierzchnię. Rozrabiając zaprawę, należy pamiętać, aby zawsze stosować się do zalecanych przez producenta wartości.

4. Nakładanie i wyrównywanie tynku

Tynk nakłada się przy użyciu pacy do gipsu na całą powierzchnię glifów. Proces ten należy przeprowadzić w jednym cyklu, zanim gips zacznie wiązać. Kiedy już tynk będzie nałożony na całą powierzchnię, należy do dokładnie wyrównać. Usuwamy nadmiar zalegającej zaprawy.

5. Gąbkowanie

Zwilżoną wodą gąbkę przykładany do powierzchni i wygładzamy ją, dopóki nie uzyskamy jak najlepszego efektu.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy