Jakie gatunki drewna najlepiej wybrać na taras?

Jakie gatunki drewna najlepiej wybrać na taras?
Wielu właścicieli domów jednorodzinnych planuje budowę tarasu przyklejonego do budynku lub ustawionego gdzieś w malowniczej części ogrodu. Materiałów, z których można wykonać taką konstrukcję jest kilka, dlatego często pojawia się wątpliwość, który z nich wybrać. Niewątpliwie od wielu lat niesłabnącą popularnością cieszy się drewno. Jeśli zastanawiasz się nad jego wyborem, w artykule poznasz najważniejsze zalety oraz wady drewnianych tarasów. Dowiesz się z niego także, jakie rodzaje drewna sprawdzają się najlepiej – zapraszamy do lektury!

Tarasy drewniane – wady i zalety

Tarasy drewniane zdecydowanie mają więcej zalet niż wad. Przede wszystkim drewno to materiał ekologiczny, surowiec odnawialny, a więc wykorzystując je przyczyniasz się do ochrony środowiska. Oprócz tego wykonane z niego deski zapewniają wysoki komfort termiczny. W chłodniejsze dni drewno długo pozostaje przyjemnie ciepłe. Z kolei wystawione na słońce nie nagrzewa się nadmiernie, przez co nawet podczas upałów można z powodzeniem chodzić po tarasie na boso.

Do zalet drewnianych tarasów należy zaliczyć także to, że dość dobrze amortyzują ewentualne upadki. Do tego drewno jest materiałem wdzięcznym w obróbce. Można z niego wytwarzać elementy o dowolnych kształtach, mając tym samym spore pole do popisu w zakresie wyglądu wykonanej z niego konstrukcji. Na koniec dodać należy, że drewniane deski tarasowe są relatywnie niedrogie w porównaniu z np. odpowiednikami kompozytowymi czy ceramiką.

Z kolei w kwestii wad największą jest niewątpliwie to, że drewno trzeba regularnie konserwować. Nawet najlepsze jego gatunki, np. egzotyczne, z biegiem czasu poddają się działaniu niekorzystnych czynników atmosferycznych czy środowiskowych. Trzeba także pogodzić się z tym, że kolor drewnianych tarasów stopniowo blaknie pod wpływem promieniowania UV.

Prawidłowy montaż tarasu to podstawa

Pamiętaj, że nawet inwestując w najlepsze drewno, wykonany z niego taras może dość szybko zacząć degradować, jeśli zostanie źle zmontowany. Należy zastosować odpowiedni rozstaw legarów i prawidłowo je zakonserwować. Do tego istotne jest zostawienie niewielkiej wolnej przestrzeni pomiędzy deskami tarasowymi. Wszystko to sprawia, że wykonanie takiej konstrukcji powinieneś zostawić w rękach profesjonalistów. Kupuj drewno na taras w sprawdzonych sklepach, takich jak np. Hardwood.pl i zlecaj budowę tarasu specjalistom z odpowiednim doświadczeniem.

Jakie drewno jest najlepsze do budowy tarasu?

Biorąc pod uwagę gatunki drzew europejskich, najlepszym wyborem na taras są deski dębu lub modrzewia. Jeśli zdecydujesz się na sosnę lub świerk, czyli zdecydowanie najtańsze drewno, koniecznie postaw na takie, które zostało zaimpregnowane ciśnieniowo. Jednak polecamy omijać to drewno. Nawet dobrze zakonserwowane potrafi dość szybko pękać, wypaczać się i butwieć. Jednocześnie polecamy, aby wybierać deski ryflowane – dobrze odprowadzają wodę, a przy tym mają lekko antypoślizgową strukturę.

Jeśli natomiast jesteś w stanie wydać więcej pieniędzy na budowę tarasy, zdecydowanie powinieneś kierować się w stronę drewna egzotycznego. Godne polecenia są takie gatunki, jak massaranduba, tek czy bangkirai. Dlaczego warto je wybrać? Przede wszystkim z tego powodu, że są naturalnie bardzo mocno nasączone różnymi olejkami. W efekcie nawet długo niepoddawane procesowi konserwacji zachowują swój pierwotny wygląd i są niepodatne m.in. na butwienie. Jednocześnie deski z drewna egzotycznego mają unikalne kolory i strukturę słojów. Dzięki temu wykonane z nich tarasy zyskują wyjątkowo piękny wygląd.

Więcej na ten temat możesz poczytać na stronie: https://di.com.pl/taras-drewniany-jakie-deski-na-taras-58232 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy