Jak leasing fotowoltaiki może pomóc Twojej firmie?

Jak leasing fotowoltaiki może pomóc Twojej firmie?

Z roku na rok coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z odnawialnych źródeł energii elektrycznej. Nie zawsze trzeba jednak kupować panele fotowoltaiczne - z powodzeniem można również skorzystać z formy finansowania, jaką stanowi leasing. Na czym dokładnie polega leasing fotowoltaiki oraz jakie wady i zalety posiada to rozwiązanie? Zapraszamy do poznania odpowiedzi na te i inne ważne pytania w naszym poniższym artykule.

Na czym polega leasing fotowoltaiki?

Leasing to jedna z form finansowania, polegająca na użytkowaniu wybranego środka trwałego w zamian za opłacanie miesięcznych rat. W tym celu podpisywana jest umowa pomiędzy leasingobiorcą, czyli klientem, a firmą leasingową, zawierająca wszelkie warunki dotyczące użytkowania danego przedmiotu oraz ustaloną przez obie strony wysokość comiesięcznego zobowiązania. Procedura wygląda w ten sam sposób zarówno podczas leasingowania pojazdu, sprzętów i maszyn, jak i paneli fotowoltaicznych. Leasing polecany jest zwłaszcza przedsiębiorcom, którym leasingodawcy często oferują skorzystanie z procedury uproszczonej. 

Leasing paneli fotowoltaicznych - wady i zalety

Rozważając leasing fotowoltaiki można liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim, metoda ta nie wymaga wysokiej wartości wpłaty własnej, co dla wielu firm stanowi duże ułatwienie i zapobiega utracie płynności finansowej. Wysokość rat leasingowych jest natomiast nie tylko dopasowana do możliwości danego przedsiębiorcy, ale też na bieżąco się w tym przypadku zwraca w postaci oszczędności powstających dzięki produkcji energii elektrycznej przez panele fotowoltaiczne. 

Decydując się na leasing fotowoltaiki, właściciele działalności gospodarczych mogą ponadto liczyć na redukcję obciążeń na tle podatkowym, minimalną ilość formalności koniecznych do zawarcia umowy leasingowej, a także nie muszą ustanawiać dodatkowych zabezpieczeń. Istotną zaletą finansowania paneli w ten sposób stanowi również fakt, że leasing nie wpływa na zdolność kredytową, co umożliwia staranie się o kredyt w banku, kiedy firma będzie potrzebować dodatkowych środków finansowych.

Jeżeli zaś chodzi o wady leasingu fotowoltaiki, nie jest ich wiele. Wśród nich znajdują się między innymi dodatkowe opłaty, jakich może wymagać podmiot finansujący w razie zmiany harmonogramu spłaty rat czy skrócenia okresu umowy leasingowej. Należy mieć też na uwadze, że podczas obowiązywania umowy, leasingodawca ma prawo zweryfikować bieżącą sytuację finansową przedsiębiorstwa. Kolejną z wad stanowi też brak możliwości sprzedaży leasingowanej instalacji fotowoltaicznej.

Kiedy leasingobiorca staje się właścicielem paneli fotowoltaicznych?

Decydując się na opcję pożyczki leasingowej, przedsiębiorca automatycznie staje się ich właścicielem. Jednak zarówno w przypadku leasingu operacyjnego, jak i finansowego, przedmiot leasingu staje się jego własnością dopiero wraz z zakończeniem okresu trwania umowy i spłacenia ostatniej raty leasingowej. Szczególnie korzystną dla przedsiębiorców formą pozyskania paneli jest zwłaszcza skorzystanie z leasingu operacyjnego, umożliwiającego zaliczenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. 

Leasing paneli fotowoltaicznych to posiadające wiele zalet rozwiązanie, dzięki któremu można wiele zaoszczędzić, dzięki niezależności od wciąż rosnących stawek za energię elektryczną. Warto jednak wybrać rzetelną firmę leasingową, z ugruntowaną pozycją na rynku i bogatym doświadczeniem jak np. Vleasing. Wtedy można być pewnym, że umowa zostanie zawarta na korzystnych dla klienta warunkach, zaś sam przedmiot leasingu nie będzie posiadał żadnych ukrytych wad. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy