Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Ocet do prania – co warto wiedzieć?

Każdy w swojej kuchni z pewnością ma taki produkt, jakim jest biały destylowany ocet do prania. Jednak nie każdy wie, iż ma on niepowtarzalne zastosowanie także w łazience jako świetny preparat do prania. Choć jest to jeden produkt, posiada on mnogie zastosowanie – nawet w przypadku prania. Co warto wiedzieć na temat octu do prania?

Ocet do prania — jakie są jego właściwości?

Biały destylowany ocet wykorzystany podczas prania wykazuje wszechstronne działanie, takie jak:

  • Usuwa uporczywe plamy – Ocet może pomóc pozbyć się nawet najbardziej uporczywej plamy, która szpeci ulubiony ręcznik, a to wszystko bez zastosowania drogich, szkodliwych dla środowiska i pełnych chemii odplamiaczy.
  • Zmiękcza tkaniny – wlanie szklanki octu do dozownika na płyny przyczynia się do usunięcia z pranych rzeczy resztek detergentu, dzięki czemu staną się one miękkie i bardziej przyjemne dla skóry. Sztuczne płyny do płukania i środki piorące nadają tkaninom szorstkości i sztywności.
  • Eliminuje nieprzyjemne zapachy – w związku z tym, że ocet zawiera kwas octowy, skutecznie neutralizuje bakterie oraz zgromadzoną między włóknami wilgoć a tym samym nieprzyjemny zapach – nawet ten trudny do usunięcia.
  • Utrzymuje kolor materiału – częste pranie może przyczynić się do wyblaknięcia koloru ubrań. Dotyczy to przede wszystkim jeansów oraz ciemnych tkanin, takich jak np. czarny ręcznik. Dlatego przy pierwszym praniu zaleca się dodać do niego szklankę octu.
  • Wybiela – białe ubrania cechują się tym, że bardzo szybko tracą swój kolor, żółcieją i szarzeją. Idealny więc do ich prania będzie biały ocet destylowany, który z pewnością zastąpi wybielacz. Tkaniny zachowają swój kolor i śnieżny blask dzięki dodaniu do prania półtorej szklanki tego składnika.
  • Pomaga oczyścić ubrania z sierści zwierząt — dodanie do prania pół szklanki tego składnika spowoduje, że zwierzęca sierść przestanie przyczepiać się do odzieży.

Czy ręcznik po praniu w occie napierze jego zapachu?

Wiele osób obawia się wyprać swój ulubiony ręcznik w pralce z dodaniem octu, ponieważ wolą uniknąć nieprzyjemnego zapachu octu na tkaninie. Jednak stwierdzenie, iż pranie po wypraniu z dodatkiem octu będzie nim pachnieć, jest błędne. Jego specyficzny zapach w pełni znika po wysuszeniu odzieży.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy