Kiedy warto stosować kolostrum?

Kiedy warto stosować kolostrum?

Siara bydlęca, zwana także kolostrum, jest substancją wydzielaną przez gruczoły mleczne samic ssaków: koni, kóz, krów itp. Powstaje pod koniec ciąży oraz w pierwszych dniach po przyjściu na świat potomstwa, stanowiąc ich pierwszy pokarm. Oddziałuje ona stymulująco na odporność oraz chroni przed infekcjami. Kiedy warto stosować kolstrum i jakie są jego właściwości?

Jakie jest działanie kolostrum?

Skład kolostrum nie jest jednolity. Poza białkami i aminokwasami siara mleka krowiego posiada w swoim składzie również węglowodany, tłuszcze, hormony wzrostu, łatwo przyswajalny wapń oraz witaminy. Poprzez tak obszerny skład wywiera pozytywny wpływ nie tylko na układ immunologiczny, ale również wykazuje obszerne działanie prozdrowotne. Liczne badania potwierdziły, iż kolostrum obniża ciśnienie krwi, przeciwdziała rozwojowi próchnicy, wzmacnia zęby i kości, łagodzi objawy trądziku oraz leczy biegunki. Siara jest także wykorzystywana w przypadku leczenia takich schorzeń, jak:

Grzybica;

  • Cytomegalia;
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B i C;
  • Zakażenia wywołane gronkowcem, pałeczką okrężnicy, helicobacter pylori itp.

Kto najbardziej skorzysta z właściwości kolostrum?

Colostrum bovinum rekomendowane jest przede wszystkim osobom, które osłabione są chorobą, są przemęczone, narażone na stres, jak również cechują się osłabionym układem immunologicznym. Siara bydlęca jest także zalecana rekonwalescentom i osobom zmagającym się z trądzikiem. Kolostrum przyjmowane doustnie redukuje łojotok, przeciwdziała tworzeniu się zaskórników, a co więcej redukuje stan zapalny skóry. Osoby chorujące na opryszczkę z pewnością skorzystają z prozdrowotnych właściwości siary bydlęcej, gdyż to właśnie ona zmniejsza nieestetyczny pęcherzyk oraz przyspiesza proces gojenia. Kolostrum jest także pomocny przy suwaniu wyprysków i blizn na skórze. Wykorzystywany jest również w odżywkach dla niemowląt. Warto wspomnieć, iż mleko wzbogacone w kolostrum jest stosowane w karmieniu wcześniaków, którzy cierpią na różnego rodzaju infekcje. Co więcej, produkty powstałe z siary są wielką nadzieją dla osób cierpiących na raka. Udowodniono, iż laktoferryna oraz pochodne peptydów, a więc składniki kolostrum, wykazują właściwości przeciwnowotworowe. Przede wszystkim zwalczają komórki linii nowotworowych włókniakomięsaka MethA, raka okrężnicy C26 oraz czerniaka B16F10. Związki te przyczyniają się m.in. do zahamowania procesu angiogenezy nowotworowej, a więc popowstawania naczyń krwionośnych, poprzez które guz może dalej się rozwijać, jak również redukują ryzyko powstania przerzutów.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy