Pompa ciepła –czym jest oraz jakie ma wady i zalety

Pompa ciepła –czym jest oraz jakie ma wady i zalety

Szukasz taniego i ekologicznego sposobu na ogrzewanie domu? Odpowiednim rozwiązaniem może być pompa ciepła. Na to urządzenie decyduje się coraz więcej Polaków. Zobacz, jak działa oraz jakie ma wady oraz zalety. Oto najważniejsze informacje.

Pompa ciepła – co to jest?

Pompy ciepła to urządzenia pracujące w oparciu o odnawialne źródła energii, które służą do ogrzewania budynku, a także ciepłej wody użytkowej. Chociaż w tej grupie można wyróżnić rozwiązania o zróżnicowanych parametrach technicznych, podstawowa zasada działania tej technologii jest taka sama. W uproszczeniu:

  • pompa ciepła, poprzez czynnik chłodniczy, pobiera energię termiczną z dolnego źródła – jest nim najczęściej powietrze lub grunt,
  • czynnik ten trafia do sprężarki, czyli właściwej pompy – tu jest poddawany działaniu wysokiego ciśnienia i odparowaniu. W efekcie jego temperatura rośnie;
  • tak pozyskane ciepło jest przekazywane do górnego źródła ciepła, a zatem do systemu ogrzewania i/lub podgrzewu c.w.u., natomiast czynnik chłodniczy ulega skropleniu i powraca do dolnego źródła, aby cały proces mógł się rozpocząć ponownie.

Praca pompy ciepła opiera się w ok. 70-75% wyłącznie o naturalne, odnawialne źródła energii – wyjaśnia ekspert firmy Otwarta Energia, która specjalizuje się w instalacjach OZE. – Pozostałe 25-30% to zasilanie energią elektryczną, niezbędną do napędzania sprężarki. Aby dodatkowo ograniczyć koszty związane z poborem prądu, wiele osób łączy pompę ciepła z fotowoltaiką i zyskuje tym sposobem wysoki poziom niezależności energetycznej – dodaje.

Pompa ciepła: zalety i wady

Czy pompa ciepła to rozwiązanie, które sprawdza się w każdym przypadku? Jak każdy system ogrzewania, ma swoje plusy i minusy.

Zalety pompy ciepła

Największą zaletą pompy ciepła jest jej wysoka wydajność energetyczna. W przypadku nowoczesnych modeli parametr COP przekracza wartość 4, co oznacza, że z 1 pobranej kWh system wytwarza 4 kWh ciepła. To znacznie więcej niż w przypadku jakiegokolwiek innego systemu. Ponadto do plusów tego rozwiązania zalicza się:

  • zeroemisyjność, a co za tym idzie – przyjazność środowisku naturalnemu,
  • bezobsługową, automatyczną i „czystą” pracę,
  • możliwość pozyskania dotację na instalację pompy ciepła – np. w ramach programów Czyste Powietrze czy (już niedługo) Moje Ciepło oraz i ulgi podatkowej

Warto też pamiętać, że odpowiednio dobrana pompa ciepła latem może posłużyć w roli klimatyzacji.

Wady pompy ciepła

Wśród minusów inwestycji w pompę ciepła wymienia się:

  • wysoki wydatek na początek – to zazwyczaj koszt na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chociaż trzeba pamiętać o tym, że dotacje oraz ulgi podatkowe znacząco obniżają koszt inwestycji,
  • do pewnego stopnia ograniczone możliwości wyboru systemu grzewczego – pompa ciepła najlepiej współpracuje z instalacjami niskotemperaturowymi, np. ogrzewaniem podłogowym oraz z grzejnikami konwekcyjnymi. Grzejniki starego typu (żeliwne) wymagać mogą specjalnej pompy wysokotemperaturowej.

Dlatego zanim zdecydujesz się na inwestycję w tę technologię, skontaktuj się z ekspertami z branży i omów z nimi „za” oraz „przeciw”. Dzięki temu utwierdzisz się w przekonaniu, że pompa ciepła to rozwiązanie dla Ciebie.



 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy