Rekuperacja i pompy ciepła - co warto o nich wiedzieć?

Rekuperacja i pompy ciepła - co warto o nich wiedzieć?
W obecnych czasach każdy właściciel domu jednorodzinnego odczuwa stale narastające podwyżki cen prądu. Oczywiście dla nikogo nie jest to korzystna sytuacja. Niemniej jednak nie możemy doprowadzić do tego, by domownicy nie mieli zapewnionej elektryczności czy odpowiedniego komfortu cieplnego. W związku z tym coraz częściej poszukiwane są rozwiązania alternatywne, które nie tylko pozwalają na zminimalizowanie kosztów eksploatacji budynku, ale także działają w o wiele efektywniejszy sposób. Jednym z nich jest rekuperacja połączona z pompą ciepła. Co warto wiedzieć o takiej instalacji?

Czym jest rekuperacja i jakie są jej zalety?

Rekuperacja jest nowoczesnym systemem wentylacji mechanicznej. To właśnie dzięki niej jest możliwe odzyskanie części ciepła z ogrzewanego powietrza. Warto zauważyć, że jest to model wentylacji, który znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie sprawdza się już w szczelnych pomieszczeniach. Działała ona na zasadzie zasysania ciągu powietrza i uzależniona była od czynników zewnętrznych. Rekuperacja bazuje na ruchu powietrza, który generowany jest przez rekuperator. To właśnie on odpowiada za kontrolowanie ruchu nawiewanego powietrza. Do największych zalet rekuperacji można zaliczyć nie tylko odzyskiwanie ciepła. Okazuje się, że rekuperator oczyszcza powietrze z wszelkich alergenów i zanieczyszczeń. Dzięki temu do wnętrza dostaje się jedynie świeże i czyste powietrze. Rekuperacja znacznie pomaga osobom borykającym się z różnego rodzaju alergiami wziewnymi, a także - dzięki wprowadzaniu do wnętrza czystego powietrza- poprawia samopoczucie domowników.

Pompa ciepła- czym jest i jakie ma zalety?

Pompa ciepła to urządzenie, które najczęściej montowane jest w jednej instalacji z rekuperacją. Jest to nic innego jak samodzielne urządzenie grzewcze, które jednak pozwala na znaczne zminimalizowanie rachunków za ogrzewanie. Pompa ciepła nie ma za zadania produkowania energii. Wobec tego do jej działania nie potrzebne są paliwa stałe czy też ciekłe. Pompa ciepła działa przy wykorzystaniu energii pochodzenia naturalnego. Wykorzystuje więc tę, która znajduje się w wodzie, gruncie czy nawet i w powietrzu. Największą zaletą pompy ciepła bez wątpienia jest to, że do jej zamontowania nie potrzeba kotłowni. Co więcej nie trzeba się również martwić o zakupienie paliwa czy zaaranżowaniu w domu odpowiedniej infrastruktury. Dzięki zamontowaniu pompy ciepła w towarzystwie rekuperacji, posesja może stać się prawdziwą, energooszczędną twierdzą. Właściciele szybko odczują zalety takiej instalacji, w postaci zminimalizowanych rachunków i mniejszych kosztów eksploatacji budynku.

Rekuperacja z pompą ciepła- jaki jest koszt instalacji?

Nie da się ukryć, że rekuperacja z pompą ciepła to obecnie jedna z najwydajniejszych instalacji w zakresie ogrzewania i wentylowania pomieszczeń. Niemniej jednak wymaga ona początkowej inwestycji. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj urządzeń zostanie wybrany, a także jaka firma podejmie się montażu. Warto jednak podkreślić, że sam koszt zakupu pompy ciepła i jej montażu może wynieść nawet 30 tysięcy złotych. W tym momencie koszt montażu i zakupu systemu rekuperacji to około 15 tysięcy złotych. Razem daje to wydatek rzędu około 45 tysięcy złotych. Niemniej jednak taka inwestycja jest inwestycją zwrotną. Szacuje się, że instalacja pompy ciepła i rekuperacji może zwrócić się już nawet w przeciągu pierwszych czterech lat użytkowania. Co więcej, taki system będzie działał praktycznie przez wieczność.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy