Właściwości i powstawanie wełny mineralnej skalnej

Właściwości i powstawanie wełny mineralnej skalnej
Rosnące zainteresowanie tematem wełny mineralnej nie powinno dziwić, gdy poznamy ogromny potencjał tej nowoczesnej technologii termomodernizacyjnej. Do najważniejszych zalet takiego rozwiązania należy izolacja przeciwogniowa, akustyczna i termiczna. Warto więc poznać podstawowe różnice i podobieństwa dwóch rodzajów wełny - mineralnej skalnej oraz mineralnej szklanej.

Wykorzystanie wełny mineralnej skalnej oraz wełny mineralnej szklanej cieszy się dużą popularnością wśród osób, które szukają sprawdzonego i bezpiecznego sposobu na zabezpieczenie budynku przed ogniem, hałasem oraz dobrej metody na izolację termiczną. Te dwa produkty mają pewne cechy wspólne, ale również - szereg różnic, które warto wyszczególnić omawiając ich proces produkcji. Wełna mineralna skalna oraz wełna mineralna szklana mają też różne właściwości, a dzięki temu - mogą być stosowane w różnych budynkach.


Początkowym etapem produkcji wełny mineralnej skalnej jest dobór odpowiednich surowców. Należy do nich dolomit, kruszywa wapienne, bazalt czy gabro. Wybór proporcji wspomnianych surowców zależy od tego, jakie parametry produktu końcowego chcemy osiągnąć. Z silosów dobowych surowce następnie przewożone są do pieca szybowego, gdzie są pod ścisłym nadzorem systemu informatycznego, który czuwa nad każdym etapem procesu. Koks rozpalany jest poprzez gorące powietrze, a następnie - skalny materiał ulega topieniu. Tak właśnie dochodzi do powstania materiału izolacyjnego znanego nam jako wełna skalna.


Następnie płynna masa rozlewana jest na maszyny rozwłókniające, dzięki czemu powstają włókna. Pokryte zostają lepiszczem, a w dalszej kolejności wędrują do komory osadniczej. To właśnie w niej odpowiednie maszyny dbają o to, by rozłożone zostały w sposób równomierny, a potem układają kobierzec. Wtedy mówimy już o wełnie skalnej - i ulega ona procesowi polegającym na zmianie kierunku, w jakim ułożone są włókna. To właśnie temu wełna zawdzięcza swoje konkretne, mechaniczne funkcje.


To jednak nie koniec twórczego procesu. Kolejnym etapem jest komora polimeryzacyjna. To tam wełna zyskuje swoją odpowiedni grubość i właściwości wytrzymałościowe. Potem pozostaje już etap cięcia przez piłę poprzeczną, grubościową taśmową oraz piły wzdłużne.


To, jak duże są różnice między wełną mineralną skalną oraz szklaną wynika głównie z tego, że użyte do ich produkcji są inne surowce, a sam proces również przebiega w odmienny sposób. Oba rodzaje wełny jednocześnie produkuje się tylko w jednym zakładzie produkcyjnym w Polsce! Tym miejsce jest zakład w Gliwicach, który produkuje wełny marki ISOVER. To tam, na dwóch liniach produkcyjnych dla wełny szklanej oraz na jednej linii dla wełny skalnej powstają te niezbędne do izolacji budynku materiały.


Znacznie mniejsza gęstość wełny mineralnej szklanej sprawia, że doskonale sprawdza się ona przy izolacji dachów skośnych. Pozwala to uniknąć zbytniego obciążenia. W przypadku dachów płaskich często stosuje się wełnę skalną, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by użyć wełny szklanej - na przykład z dedykowanego zestawu dwuwarstwowego Platynowy Dach ISOVER. Znajduje to zastosowanie między innymi przy bezpośrednim kryciu dachu papą, mebraną PVC i EPDM. Technologia ISOVER pozwala na uniknięcie liniowych mostków termicznych, w innym przypadku pojawiających się na miejscu styku płyt.


Gdy stoimy przed wyzwaniem wykorzystania metody lekkiej mokrej, zazwyczaj stosuje się twardą wełnę skalną w płytach. Co ważne, oba typy izolacji - wełna mineralna szklana oraz wełna mineralna skalna - są niepalne. Ich izolacyjność wyznacza ich współczynnik lambda.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy