BHP a Home Office - jak zadbać o bezpieczeństwo w domowym biurze?

BHP a Home Office - jak zadbać o bezpieczeństwo w domowym biurze?

Praca zdalna to dla wielu osób całkowicie nowa sytuacja, wymagająca dostosowania się do zupełnie innych warunków pracy. Choć wydawać by się mogło, że home office jest znacznie bezpieczniejszą formą w porównaniu do przebywania w biurze, w praktyce również należy przestrzegać pewnych zasad. Z uwagi na fakt, iż całość odbywa się poza zakładem pracy, czyli miejscem gdzie za bezpieczeństwo odpowiada pracodawca, trzeba zastanowić się jakie są jego możliwości w tym zakresie?

Czy podczas pracy zdalnej obowiązują zasady BHP?

W tym miejscu warto zaznaczyć, że praca zdalna nie została uregulowana do tej pory w Kodeksie pracy, niemniej jednak w najbliższym czasie najprawdopodobniej się to zmieni. Jeśli chodzi o konieczność zapewnienia bezpieczeństwa przez pracodawcę, głosy są podzielone. Część właścicieli firm bazuje na przekonaniu, że wraz z momentem przejścia pracownika na home office, jego odpowiedzialność w kontekście zapewnienia warunków bezpieczeństwa nie obowiązuje. Druga grupa uważa z kolei, że praca zdalna może zostać uznana za telepracę i w związku z tym, zasady BHP obowiązują, ale za ich przestrzeganie odpowiada przede wszystkim pracownik.

Do jakich zasad należy się stosować?

Dopóki zasady pracy zdalnej nie zostaną ujęte w Kodeksie pracy, każda firma może ustalać własne reguły. Najlepszym rozwiązaniem jest określenie odpowiednich warunków w regulaminie lub innym dokumencie. Część pracodawców wymaga także podpisania przez pracownika dokumentu, że wykonywane przez niego zadania w domu są zgodne z obowiązującymi zasadami BHP.

Jakich norm należy przestrzegać?

  • Jedną z najważniejszych kwestii jest zaopatrzenie się w regulowany fotel z podnóżkiem, zapewniający stabilne podparcie dla ciała.
  • Istotne jest też posiadanie biurka z możliwością regulacji, najlepiej ustawionego blisko okna.
  • Monitor komputera, a dokładnie jego górna krawędź, powinna być ustawiona nieco poniżej linii wzroku.

Bardzo ważne jest też odpowiednie oświetlenie, które nie obciąża wzroku. Zaleca się światło dzienne, a w późniejszych godzinach oświetlenie główne i miejscowe.

Zapraszamy: BHP Poznań

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy