Zwrot podatku z zagranicy – jak go wykonać

Zwrot podatku z zagranicy – jak go wykonać

Jeśli w minionym roku pracowałeś zagranicą, pamiętaj o rozliczeniu się również z tamtejszym fiskusem, dzięki czemu uzyskasz zwrot opłaconego podatku. Średnia kwota zwrotu wynosi około 3000 zł.

Zastanawiasz się czy zwrot podatku z zagranicy należy się również tobie? Masz prawo odzyskać wartość podatku opłaconego w obcym kraju zawsze, ilekroć podejmujesz pracę na legalnych zasadach zatrudnienia. Średnia wartość takiego zwrotu wynosi około 3000 zł, a rekordowa kwota zwróconego z zagranicy podatku wyniosła 65 847 zł. Jest więc, o co się postarać.

Zwrot podatku z zagranicy – potrzebne dokumenty

Zwrot podatku z zagranicy możesz uzyskać na podstawie tak zwanych rozliczeń okresowych, które przekazuje pracodawca. Na podstawie tych dokumentów ustala się, jaka kwota została wypłacona pracownikowi, i jaka jej część została przekazana na opłacenie podatku. Szczegółowa procedura uzyskania zwrotu podatku z zagranicy różni się w zależności od kraju zatrudnienia. W Wielkiej Brytanii na przykład podstawą do odzyskania kwoty potrąconej na poczet podatku są tak zwane payslipy.

Niezależnie jednak od kraju, każdy pracodawca ma obowiązek dołączyć do dokumentów również kartę podatkową. Jako pracownik możesz jej zażądać nawet wówczas, kiedy umowa o pracę uległa już zakończeniu. Wtedy pracodawca prześle dokument drogą pocztową na adres wskazany w umowie. To ważne, ponieważ chcąc uzyskać zwrot podatku i ten dokument będzie potrzebny.

Nawet jeśli nie uda się zgromadzić wymienionych dokumentów, można ubiegać się o zwrot podatku z zagranicy. W takiej sytuacji trzeba okazać poprzednie rozliczenie, zawierające dane na temat dochodu i kwoty potrąconej na rzecz podatku albo podać maksymalnie dużo szczegółów o pracodawcy: jego dane, siedzibę oraz okres zatrudnienia.
Zwrot podatku – kiedy można się ubiegać?

Po zgromadzeniu wszystkich dokumentów, uzyskanie zwrotu podatku z zagranicy w maksymalnym wymiarze i jak najkrótszym czasie – nie będzie problemem. Warto pamiętać, że prawo do ubiegania się o zwrócenie wartości opłaconych podatków mamy nie tylko tuż po zakończeniu pracy zarobkowej, ale nawet do 5 lat po wygaśnięciu umowy.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy