Problemy w związku - kiedy warto iść na terapię?

Problemy w związku - kiedy warto iść na terapię?

Częste kłótnie i trudności w związku to problem, który dotyka coraz większą liczbę par, zarówno tych nieformalnych jak i tych, które zawarły związek małżeński. Często są to sprawy, których nie udaje się rozwiązać poprzez rozmowę i próby samodzielnego wyjścia z tej trudnej sytuacji. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku może być podjęcie decyzji o terapii dla par, która nie tylko pomoże naprawić związek ale i pozwoli na zadbanie o uczucia i emocje obu partnerów.

Kiedy rozważyć terapię dla par?

Związki, w których nie zdarzają się kryzysy i trudności praktycznie nie istnieją i jest to fakt, z którym nie musimy polemizować. Spory i kłótnie to codzienność większości par. Problem zaczyna się wtedy, gdy ich częstotliwość oraz siła staje się dla jednego lub obojga partnerów zbyt dużym ciężarem. Powody złych emocji w związku mogą być różne, jednak do najczęściej spotykanych problemów prowadzących do podjęcia decyzji o pójściu na terapię zaliczamy:

  • agresja i przemoc w związku,
  • częste kłótnie o dużym nasileniu i pokładach złości,
  • zdrada w związku,
  • problemy w sferze seksualnej,
  • silne negatywne uczucia co do partnera,
  • pojawienie się myśli o rozstaniu, separacji lub rozwodzie.

“Nie ma reguły, kiedy mogą wystąpić tego typu problemy. Jeden związek będzie funkcjonował dobrze kilkanaście lat, a inny będzie wymagał terapii po miesiącu. W każdym przypadku warto dać szansę i nie podejmować od razu definitywnej decyzji o rozstaniu” - powiedziała Psycholog Wioletta Kucharek. Warto również pamiętać, że terapia dla par nie jest żadnym wstydliwym zagadnieniem a dojrzałym podejściem do problemów swoich i naszego partnera/partnerki.

Cele terapii dla par

Każda terapia, w tym skierowana do par ma ściśle określone cele, strategię działania i narzędzia mające ułatwić jej wdrożenie. Głównym problemem większości związków zgłaszających się na terapię jest brak umiejętności komunikowania się między partnerami. Nie potrafią oni słuchać drugiej strony związku ani przyjmować jej argumentów, co przekłada się na częste okazywanie braku szacunku partnerowi i eskalacji konfliktu. Celem terapii małżeńskiej jest przede wszystkim odnalezienie głównego problemu jaki jest zapalnikiem konfliktu i próby zrozumienia go a następnie wspólnego przepracowania. Partnerzy w trakcie terapii starają się również dotrzeć do swoich emocji, myśli i potrzeb a następnie nauczyć się je jasno komunikować. W wielu przypadkach terapia to również nauka samodzielności jednego z partnerów oraz zmniejszenie lęku przed byciem odrębną jednostką.

Skuteczność terapii dla par

Według badań psychologicznych prowadzonych na temat efektywności terapii dla par jest to jeden ze skuteczniejszych form oddziaływania, dzięki której około 60 – 80% uczestniczących w niej par rozwiązuje swoje problemy i konflikty. Warto również dodać, że dzięki terapii dla par wiele małżeństw podejmuje decyzje o zaniechaniu separacji bądź rozwodu. Owa skuteczność nie pojawia się jednak samoistnie a jest wynikiem ciężkiej pracy obojga partnerów nad sobą i nad ich związkiem.

 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy