Alternatywa dla studiów medycznych

Alternatywa dla studiów medycznych

Studia medyczne wciąż cieszą się ogromnym powodzeniem wśród młodych ludzi. Choć są wymarzoną ścieżką kariery dla rzeszy chętnych, dostępność kierunków lekarskich ograniczona jest limitami miejsc. Szacuje się, że na przełomie roku 2018/2019 na jedno miejsce na uczelniach przypadało aż kilkadziesiąt walczących o indeks potencjalnych studentów[1]. Czy należy się jednak zniechęcać taką statystyką i rezygnować z nauki? Niekoniecznie. Zobacz, co można zrobić, aby spełniać marzenia o związaniu się z branżą medyczną.

Jeśli nie studia, to co?

Zawód lekarza wymaga przynajmniej sześciu lat intensywnej nauki, a same studia teoretyczne nie wystarczą. Trzeba odbyć też praktyki, a po ukończeniu studiów otrzymuje się ograniczone prawo wykonywania zawodu, dopóki nie przejdzie się stażu oraz nie zda Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Choć nie ma żadnej szybszej drogi do uzyskania tytułu lekarza, to z powodzeniem można nauczyć się innych zawodów medycznych i czerpać z nich nie mniejszą satysfakcję. Szkoły medyczne w Łodzi oferują naukę wielu interesujących kierunków. Pod koniec nauki absolwent może poszczycić się dyplomem ukończenia szkoły oraz - co ważne - państwowym dyplomem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie. Kształcą m.in. personel medyczny średniego szczebla, a szacuje się, że zapotrzebowanie na takie zawody będzie systematycznie wzrastało.

Który zawód wybrać?

Na przykładzie szkoły medycznej TEB Edukacja prześledźmy możliwości, jakie czekają na osoby kończące nauki związane z medycyną. Jaki zawód można wykonywać?

  • Asystentka stomatologiczna z elementami implantologii - to doskonała alternatywa dla zawodu lekarza stomatologa. Asystentka stomatologiczna czynnie asystuje przy takich zabiegach jak borowanie, plombowanie, piaskowanie, wybielanie zębów, jak również w zabiegach implantologicznych. W czasie nauki zdobywa m.in wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii i patofizjologii narządu żucia czy też z obszaru najnowszych technologii informatycznych w gabinetach stomatologicznych.
  • Terapeuta zajęciowy z arteterapią - absolwent tego kierunku będzie świetnym prowadzącym różne formy i techniki terapii zajęciowej. Nie obce będzie mu aktywowanie osób do zajęć warsztatowych, kulturalno-oświatowych czy artystycznych, profesjonalnie poprowadzi muzykoterapię, teatroterapię. Terapeutra zajęciowy będzie też mógł ścieśle współpracować z zespołami rehabilitacyjnymi w szpitalach czy sanatoriach, domach opieki czy klubach seniora. Program nauczania tworzony jest przez terapeutów praktyków, co gwarantuje rzeczowość i praktyczność zdobywanej wiedzy.
  • Doula - bardzo ciekawy i stosunkowo nowy zawód. Polega na fachowym objęciu fizycznym, emocjonalnym i prawnym wsparciem kobiety rodzącej oraz jej rodziny. W czasach, kiedy kobiety są coraz bardziej świadomymi rodzącymi, czyniącymi skrupulatne przygotowania nie tylko do macierzyństwa, ale i samego aktu porodu, doula jest osobą, która wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wielu kobiet, chcących powierzyć sprawy okołoporodowe oraz okresu połogu profesjonalnie przeszkolonej osobie. Doula może pracować indywidualnie lub być zatrudniona w szkołach rodzenia.
  • Technik farmaceutyczny - jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Gwarantuje nie tylko pracę w aptekach, ale też w wielu stacjach sanitarno-epidemiologicznych, zakładach przemysłu farmakologicznego, laboratoriach chemicznych czy zielarniach. Wiedza z zakresu produkcji leków, ich analizy i kontroli, nie ma przed technikiem farmacji żadnych tajemnic. Nie tylko będzie wiedzieć w jaki sposób sporządza się leki, ale też posiądzie wiedzę o wszelkich wyrobach medycznych, suplementach diety, a nawet o kosmetykach i ich oddziaływaniu zdrowotnym na ludzkie ciało.

To tylko niektóre propozycje z wielu możliwości jakie niesie za sobą nauka w szkołach medycznych. Trzeba pamiętać, że w dobrych szkołach, takich jak TEB Edukacja, oprócz tradycyjnego dyplomu otrzymać można chociażby dokument potwierdzający kwalifikacje zawodowe w języku angielskim wydane przez OKE oraz zaświadczenie o całym przebiegu nauczania. Dodatkowo na korzyść przemawiają też własne, profesjonalnie wyposażone pracownie do zajęć praktycznych, którymi dysponują dobre szkoły. 


 

[1]https://pulsmedycyny.pl/kulminacja-rekrutacji-na-medycyne-2018-2019-sprawdz-ilu-jest-kandydatow-934340

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy