Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Pętla zadłużenia to sytuacja, w której znajduje się wielu pożyczkobiorców i kredytobiorców. Niemało osób też powoli w nią wpada, zaciągając coraz to nowsze zobowiązania finansowe, doprowadzając z biegiem czasu do sytuacji, gdy zobowiązań jest zbyt wiele, by swobodnie je spłacić. Jak wyjść z pętli zadłużenia?

Przerwanie dalszego zadłużania się

Aby wyjść z pętli zadłużenia, przede wszystkim trzeba przerwać dalsze zadłużanie się. Każda kolejna pożyczka czy kredyt, nawet wzięty na spłatę bardziej wymagalnych zobowiązań, to droga donikąd. Owszem, takie działanie na chwilę może poprawić sytuacje, zwiększyć ilość pieniędzy w portfelu, czy wstrzymać egzekucję przedawniających się zobowiązań, jednak z biegiem czasu z pewnością jeszcze bardziej wszystko skomplikuje. Kolejne długi to kolejne pieniądze do spłaty, kolejne koszty, odsetki. Nie warto w to wchodzić, tym bardziej mając świadomość, do czego nadmierne zadłużanie się już doprowadziło. 

Spłata zobowiązań za wszelką cenę

Pętla zadłużenia to sytuacja bardzo poważna, która bez działania może co najwyżej jeszcze bardziej się pogorszyć. Jeżeli zadłużenie nie jest małe, a ryzyko działań komorniczych coraz bliższe, warto spłacić, choć część należności, bez względu na cenę. Doskonałym pomysłem jest poszukanie pieniędzy we własnym otoczeniu. Może warto zamienić samochód na tańszy? Zrezygnować z opłaconych wakacji? Dodatkowych i nie zawsze potrzebnych zajęć dla dziecka? Do takich wydatków i takiego poziomu życia można przecież wrócić, gdy sytuacja finansowa się poprawi. 

Kredyt konsolidacyjny

Ciekawym sposobem na wyjście z pętli zadłużenia jest kredyt konsolidacyjny. To specyficzny produkt finansowy, którego celem jest zmniejszenie kosztów wymagalnych długów. Warto postarać się o taki kredyt, pamiętając, że z tego kredytu kredytobiorca nie otrzyma ani złotówki. Wszelkie pieniądze z kredytu przelewane są w miejsca, gdzie kredytobiorca jest zadłużony. Zamiast pieniędzy otrzymuje poświadczenie spłaty wcześniejszych długów i pozostaje z jednym wymagalnym zadłużeniem - kredytem konsolidacyjnym, którego raty są dużo niższe niż wydatki związane ze wcześniejszym zadłużeniem. Dużym plusem kredytu konsolidacyjnego jest też zatrzymanie ewentualnych postępowań windykacyjnych i komorniczych. Osoba, która w ten sposób wychodzi z pętli zadłużenia, nie musi się już obawiać blokady konta bankowego, licytacji majątku, wizyt komorników. Ten problem przestaje istnieć. Oczywiście, aby tak było, ubiegając się o kredyt konsolidacyjny, warto ujawnić bankowi wszelkie swoje zadłużenia. 

Podsumowując

Pętla zadłużenia jest sytuacją trudną, nie jest to jednak koniec świata. Z tego typu kłopotów finansowych da się wyjść, będzie to jednak wymagać działania, samodyscypliny a niekiedy też trochę cierpliwości. Aby pozbyć się tego, problemu przede wszystkim warto zaprzestać dalszego zadłużania się. Aby zaś spłacić zobowiązania, można zrezygnować ze swoich kosztownych wydatków, zamienić droższą część majątku na tańszą i zyskać nieco pieniędzy na spłatę długów. Warto też wystąpić o kredyt konsolidacyjny. Ten produkt finansowy może rozwiązać problem pętli zadłużenia w chwilę. Oczywiście nie należy zapominać, że i ten kredyt będzie trzeba spłacić. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy