Jak przechowywać zdjęcia?

Jak przechowywać zdjęcia?

Fotografii nie należy trzymać w garażach, na strychu czy w piwnicy gdyż mogą ulec zniszczeniu przez zalanie wodą, zawilgocone lub może pojawić się pleśń. Temperatura w pomieszczeniu w którym przechowujemy drogocenne zdjęcia powinna być w miarę możliwości stała.

Fotografie to wspaniały sposób na pamiątkę z wielkich wydarzeń jak i małych uroczystości. Lubimy po latach wracać pamięcią do dawnych czasów uwiecznionych na zdjęciach. Jak przechowywać fotografie żeby nie zniszczyły się mechanicznie jak i nie wyblakły. Jeśli nie wiesz jak przechować fotografie to zaraz podpowiem kilka sposobów.

  1. Album na zdjęcia wklejane – w takim albumie fotografie można włożyć do foliowych kieszonek lub przykleić na trwałe. Z czasem ilość zdjęć rośnie, a co za tym idzie albumy zajmują coraz więcej miejsca. Jednak wkładając zdjęcia do albumu mamy pewność ich bezpieczeństwa i nie narażenia na uszkodzenia mechaniczne. Album należy trzymać w suchym miejscu bez dostępu światła żeby zdjęcia nie wyblakły, a te kolorowe nie straciły swych naturalnych kolorów. Albumy powinno przechowywać w sposób nie odgniatający fotografii. Zdjęcia można przechowywać w bezkwasowych teczkach, pudełkach, kopertach lub poliestrowych obwolutach.

  2. Pudełko na zdjęcia – pudełka przydają się do przechowania zdjęć większych niż tradycyjny format. W pudełku zdjęcia nie wyblakną przez co nie stracą na swym uroku. Pudełka przydają się jeśli mamy większą ilość fotografii. Ponadto ozdobione pudełko może stać się dekoracją. Pamiętać należy, że przechowywanie zdjęć w pudełkach może grozić łódkowaniu się odbitek.

  3. Nagrywanie na nośnik w postaci płyty CD lub płyty DVD – w ten sposób przechowany niezliczoną ilość zdjęć, które co najważniejsze nie ulegną zniszczeniu. Jest to może mało designerski sposób, ale skuteczny. Przy okazji zaoszczędzamy miejsce na półce lub w szufladzie.

  4. Fotoksiążka – jako hit ostatnich lat typu”must have”. Fotoksiążka staje się nowoczesnym sposobem na przechowanie zdjęć. To my mamy wpływ na jej wygląd począwszy od wyboru zdjęć na rozmiarze czcionki kończąc. Poleca to na drukowaniu na specjalnym papierze fotografii i złączenia ich w jedną całość. Z pewnością jest to nowoczesne rozwiązanie prezentujące się znakomicie na półce.

  5. Ramka – jest to sposób na przechowanie najważniejszych zdjęć na które chcemy cały czas patrzeć. Ramkę można wykonać samodzielnie lub zakupić gotową w postaci tradycyjnej ramki, ramki 3D lub ramki elektronicznej w której zdjęcia zmieniają się co jakiś czas.

Zdjęcia warto przygotować do druku nadając im datę oraz nazwę lub miejsce wykonania. Dzięki czemu zdjęcia będą miały jeszcze większą wartość. Zdjęcia nie nadające się do druku warto usunąć żeby mieć porządek wśród fotografii i zaoszczędzić miejsca na przykład na nośniku CD.

W dobie dygitalizacji warto stare zdjęcia zeskanować do komputera nadając im datę i opis na przykład „babcia Leokadia”. Poprzez dygitalizację nie musimy martwić się o zniszczenie zdjęcia jak i jego wyblaknięcia, poza tym zachowujemy zapiski na rewersie. Ponadto programy do obróbki zdjęć pozwalają na naniesienia treści na zdjęcie lub wykonanie kilku korekt. Kiedyś na zdjęciach stawiało się krzyżyk lub zaznaczało kółkiem bez zapisu kogo to dotyczy. W dzisiejszych czasach nie niszcząc zdjęć możemy doprecyzować informacje.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy