Sekrety Wrocławia — poznaj miasto jak mieszkaniec

Sekrety Wrocławia — poznaj miasto jak mieszkaniec
Zamierzasz przeprowadzić się do Wrocławia i chcesz dokładnie go poznać, aby nie wyróżniać się zbyt mocno wśród mieszkańców tego miasta? Zastanawiasz się, jakie sekrety skrywa stolica Dolnego Śląska i co warto o niej wiedzieć? Zwiedzaj Wrocław nie jako turysta, ale jako jej mieszkaniec. Sprawdź, najważniejsze atrakcje, które powinien znać każdy „tubylec”.

Jeśli chcesz poczuć się we Wrocławiu jak w domu, przede wszystkim zejdź z głównych ulic i omijaj główne atrakcje takie jak Stary Rynek. Wybierz za to niewielkie, zaciszne uliczki, w których znajdziesz zjawiskowe zabytki bliskie każdemu mieszkańcowi. Przy okazji warto również poznać nazwy, których tamtejsi mieszkańcy używają do określania wybranych stref w mieście. Gdy je opanujesz, nikt nie odkryje, że nie jesteś stąd!

Oto najważniejsze miejsca, które powinien znać każdy mieszkaniec Wrocławia.

Sedesowce, czyli Manhattan we Wrocławiu

Nie każdy przyjezdny wie, że Wrocław ma swój Manhattan. Tak określa się zespół mieszkalno-usługowy, który znajduje się przy placu Grunwaldzkim. Został on zaprojektowany przez Jadwigę Grabowską-Hawrylak. W pierwotnym założeniu po jasnych ścianach bloku miała piąć się roślinność, na wzór śródziemnomorskiej zabudowy. Niestety pomysł wyprzedził swoje czasy i, niestety, budynki są szare i pozbawione zieleni. Mimo to nadal przyciągają uwagę.

Pod Arkadami, czyli… gdzie?

Arkady to określenie, które dawniej odnosiło się do centrum handlowego przy ulicy Kościuszki. Był to jeden z pierwszych obiektów wybudowanych po wojnie. Jednak w 2005 roku niedaleko powstały drugie Arkady Wrocławskie, czyli kompleks handlowo-biurowo-usługowy.  Znajduje się on niedaleko nowej inwestycji MDR, która oferuje mieszkania na wynajem. Wrocław zatem to miejsce, gdzie stare obiekty przeplatają się z nowymi. 

Hala Ludowa vel Hala Stulecia        

Gdy wrocławianin idzie „na halę”, mowa jest o Hali Ludowej. Powstała ona w 1913 roku i nazywała się oryginalnie Hala Stulecia. Po wojnie zmieniono jej nazwę na „ludową”, aby po kilkudziesięciu latach wrócić do tej oryginalnej. Te zmiany sprawiły, że wiele rodowitych mieszkańców stale je myli.

Mrówkowiec, czyli wrocławska „Superjednostka”

Mrówkowiec to niezwykle długi blok mieszkalny, który znajduje się przy ulicy Drukarskiej. Został on wybudowany w 1967 roku i mierzy aż 235 metrów długości! Obiekt robi niesamowite wrażenie, gdy patrzy się na niego z ulicy.

Jednak jeśli umówisz się z kimś pod Mrówkowcem, lepiej określ, z której strony budynku będziesz czekać. Inaczej nigdy nie dojdzie do spotkania!

Bunkier

Wrocław ma brutalną historię, a jego mieszkańcy bardzo dużo przeszli podczas wojny. Dlatego też na jego terenie nie brakuje schronów. Wśród nich szczególnie popularny jest bunkier przy placu Strzegomskim. Przypomina on nieco rzymski Panteon i robi niesamowite wrażenie. Wewnątrz funkcjonuje muzeum, które wciąż można odwiedzać.

Trójkąt bermudzki we Wrocławiu

Podczas rozmowy z mieszkańcem Wrocławia można spotkać się z ostrzeżeniem, żeby nie zapuszczać się „na trójkąt”. To określenie na część Przedmieścia Oławskiego, które jest otoczone z trzech stron przez ulice Pułaskiego, Traugutta i Kościuszki. Tworzą one na mapie trójkąt, stąd też taka nazwa.

Dawniej ta okolica wyróżniała się wysoką przestępczością, stąd do dziś mieszkańcy mają do niej uprzedzenia. Jednak warto ją odwiedzić, ponieważ można tam znaleźć wiele interesujących zabytków.

Wrocław ma wiele tajemniczych miejsc, które są znane głównie rodowitym mieszkańcom. Odwiedź te opisane powyżej, a spojrzysz na to miasto z zupełnie innej perspektywy.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy