Czym są suplementy na odchudzanie?

Czym są suplementy na odchudzanie?

Suplementy wspierające proces odchudzania, zwane również reduktorami lub spalaczami tłuszczu, ostatnimi czasy coraz bardziej zyskują na swojej popularności. Główną przyczyną sięgnięcia po tego typu preparat jest wzrastająca ilość osób cierpiących na nadwagę i otyłość. Jednak środki te nie zawsze są w pełni bezpieczne dla każdego konsumenta. Czy są one konieczne, aby zrzucenie zbędnych kilogram zakończyło się sukcesem?

 

Suplementy na odchudzanie – ogólna charakterystyka

 

Suplementy o nazwie „spalacz tłuszczu” (z ang. „fat burner”) mają na celu, jak sama nazwa wskazuje, nasilić spalanie tkanki tłuszczowej. Ich mechanizm działania opiera się na dwóch płaszczyznach, a mianowicie:

  • wzrost intensywności procesu termo genezy (produkcji ciepła) – organizm ludzki posiada zdolność do pozyskiwania energii z takich składników jak kwasy tłuszczowe, cukry oraz aminokwasy zarówno w formie ATP (tzw. energia użyteczna) jak i w formie ciepła. Reduktory tłuszczu przeważnie są również termogenikami, które nasilają proces produkcji ciepła poprzez pobudzenie wytwarzania katecholamin takich jak norepinefryna, zwiększenie aktywności białek rozprzęgających (UCP) oraz zmniejszenie rozpadu katecholamin (przeciwdziałanie katecholo-O-metylotransferazy). Najważniejszymi substancjami wykazującymi działanie termogenne są: katechiny herbaciane, kofeina, synefryna z gorzkiej pomarańczy, kapsaicyna z pieprzu kajeńskiego i inne.
  • poprawa wydolności oraz zwiększenie aktywności psychoruchowej – dzięki zawartości takich substancji jak kofeina, spalacze tłuszczu zmniejszają uczucie zmęczenia, pobudzają do działania oraz umożliwiają prowadzenie cięższych treningów, które wymagają większego wydatkowania energii. Ponadto dzięki wpływowi stymulantów dochodzi do zwiększenia spontanicznej aktywności fizycznej, która powoduje wzrost wydatków kalorycznych.

 

Suplement na odchudzanie – kto powinien po niego sięgnąć?

 

Reduktory tłuszczu są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które od pewnego czasu prowadzą tryb życia (odpowiednia dieta i treningi) nastawiony na zrzucenie wagi, który wraz z czasem spowalnia swój progres. W takim przypadku oprócz modyfikacji w planie żywieniowym i treningowym można zastosować preparat wspierający odchudzanie o działaniu termogennym. Podczas gdy, proces redukcji trwa już dłuższy czas, a w organizmie jest coraz mniej tłuszczu, odpowiednio dobrany suplement może znacznie wpłynąć na osiągnięcie celu. Jednak należy pamiętać, iż głównym kluczem do sukcesu jest prawidłowo dopasowana dieta i aktywność fizyczna.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy