Wszy i gnidy – jak sobie z nimi radzić?

Wszy i gnidy – jak sobie z nimi radzić?

Wszawica jest problemem bardzo często występującym u dzieci, które przebywają w miejscach wysokiego ryzyka, takich jak żłobki, przedszkola czy szkoły. Różnego rodzaju preparaty na wszy i gnidy skutecznie je usuwają, a nawet mogą zapobiegać przenoszeniu się tych pasożytów. Czym jest wszawica oraz jakie sposoby walki z wszami i gnidami są najskuteczniejsze?

 

Wszawica – ogólna charakterystyka?

 

Wszawica występuje najczęściej w miejscach, gdzie przebywa dużo ludzi, szczególnie dzieci – w szkołach, przedszkolach oraz w żłobkach. Z racji, iż pasożyt ten bardzo szybko się rozprzestrzenia, po wykryciu go u jednego dziecka, należy jak najszybciej zbadać skórę głowy wszystkim w jego otoczeniu. Tylko dzięki zmasowanemu atakowi możliwe jest wyeliminowanie tego problemu. Ponieważ wszawica należy do chorób wstydliwych, wiele osób ją ukrywa i nie rozpowiada o niej głośno. Należy jednak szybko podjąć kroki w celu jej zwalczenia, ponieważ zaniechanie przeciwdziałania przyczynia się do rozprzestrzenienia pasożytów. W przypadku ich wystąpienia należy zachować spokój i niezwłocznie zastosować odpowiednie preparaty na wszy.

Wszy są pasożytami zewnętrznymi o charakterze kosmopolitycznym, co oznacza, że jedynym ich żywicielem jest człowiek. W Polsce wszawica wciąż jest tematem tabu, ponieważ ludzie są przekonani, iż wynika ona z ubóstwa, niedbałości o higienę osobistą oraz brudu. Taki pogląd nie jest prawdziwy, co można nawet zauważyć na podstawie statystyk ostatnich lat, które odnotowały wzrost wszawicy w krajach wysoko rozwiniętych.

 

Wszawica spowodowana jest przez stawonogi, które są trzema typami pasożyta:

  • wesz łonowa,
  • wesz głowowa – najczęściej występująca,
  • wesz odzieżowa.

 

Głównymi objawami wszawicy głowy są: uporczywy świąd głowy, grudki obrzękowe i bąble pokrzywkowe (w wyniku ukłucia wszy- często sączące się). Wesz głowowa to mały bezskrzydły pasożyt, którego dorosłe osobniki osiągają wielkość 2-3 mm i barwę od czarnej do bezbarwnej. Dorosła samica składa jaja, które które bardzo mocno przylegają do nasady włosa oraz z których po około 6-8 dniach wykluwają się nimfy.

 

Wszawica – jak skutecznie pozbyć się pasożytów?

 

Rynek farmakologiczny jest bogaty w spory asortyment preparatów zwalczających wszy i gnidy. Zabieg usunięcia wszy powinno się wykonać według instrukcji zamieszczonej w opakowaniu. Przeważnie po pierwszej aplikacji preparatu, kurację należy powtórzyć po kilku dniach (7-10 dni – zgodnie z cyklem rozwojowym pasożyta). Pozwala to zabić wszystkie nowo wyległe larwy. W przypadku wystąpienia bardzo dużego zakażenia, sugerowane jest skrócenie włosów. Warto również umyć pod ciepłą wodą z dodatkiem preparatu takie przybory jak grzebień czy szczotka.

Inne z tej kategorii:

2 komentarze

  1. Ja 12 października 2020 (17:02)

    Na zdj pokazane są kleszcze a nie wszy ...jak możecie pisać o WSZACH jak ich nie rozróżniacie od KLESZCZY!! Śmiech na sali

  2. An 29 stycznia 2023 (22:28)

    Dokładnie, zdjęcie przedstawia kleszcza a artykuł jest o wszach. Warto doszkolić się.

Dodaj komentarz

Partnerzy