Deski Windsup – czym się kierować przy wyborze?

Deski Windsup – czym się kierować przy wyborze?
W ciągu ostatnich kilku lat w świecie sportu pojawiło się wiele nowych produktów. Pompowane deski, deski SUP i crossovery z deskami do windsurfingu wydają się najważniejszymi produktami, które zyskały wielką popularność.

Skąd się wzięły deski WindSUP

W latach 90. surfing z użyciem wiosła był popularny jako osobna forma rozrywki w hawajskich szkołach surfingu pod nazwą „surfing na plaży”. Uczniowie wiosłowali na stojąco, gdy wysokość fal nie pozwalała na tradycyjne uprawianie tego sportu. Około 2007 roku zaczął się kształtować rynek nowoczesnych desek SUP. Różnica między deskami SUP a deskami surfingowymi polega na specjalnej strukturze dna, która zapewnia większą wyporność i lepszy ślizg. Jeśli pierwsze surfingowe SUP-y były projektowane z myślą o klasycznych longboardach, to turystyczne SUP-y przypominają podłoże i wyprofilowanie kajaków i canoe. WindSUP to deska, która ma specjalny slot do połączenia deski z podstawą masztu żagla. Bez możliwości wpięcia żagla do deski windsurfing jest niemożliwy. Zdecydowanym plusem takiej deski jest to, że można ją wykorzystać do wielu celów. Na jednej desce można uprawiać zarówno windsurfing, jak i turystykę kajakową.

Twarde czy pompowane deski WindSUP?

Pompowane deski WindSUP zdecydowanie wygrywają, jeśli chodzi o mobilność – w przeciwieństwie do desek twardych, można je zwinąć i załadować do bagażnika samochodu. Pod względem wytrzymałości przewaga jest również po stronie nadmuchiwanych desek – lepiej sprawdzają się na przykład na kamienistych plażach. Wiele desek WindSUP pompowanych jest wyposażonych w plecak, pozwalający na ich łatwy transport. Jednak jeśli chodzi o wydajność podczas surfowania, to twarde deski nie mają sobie równych pod względem szybkości.

Deski WindSUP dmuchane, nawet te najbardziej zaawansowane technologicznie, mają taką samą grubość na całej długości. Sztywne deski są wklęsłe na dole, mają podniesiony nos i odpowiednią grubość stopki. Dzięki temu sztywne deski są responsywne, łatwo nabierają prędkości i są po prostu łatwiejsze w prowadzeniu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze deski?

Koniecznie przetestuj deskę oraz żagiel, który chcesz kupić. Rady od nawet najlepszego specjalisty są pisane przez osoby, które stworzyły je w oparciu o swoje doświadczenie. Jeśli to możliwe, wypróbuj kilka różnych desek i żagli. Rozpiętość cen sprzętu windsurfingowego jest bardzo duża. Kieruj się ceną, ale przede wszystkim jakością sprzętu. Nie zawsze najdroższa deska jest najlepsza dla ciebie. Jeśli jesteś osobą początkującą, to zdecyduj się na tańszy, mniej wymagający sprzęt, który pozwoli ci poznać ten sport.

Bądź realistą, kup sprzęt dostosowany do miejsc, gdzie zamierzasz go używać. Zupełnie inna deska WindSUP będzie odpowiednia do warunków występujących na przykład w zatoce gdańskiej, a inna na plażach Oceanu Atlantyckiego. Trzeba też mieć kilka żagli (co najmniej 2 komplety) w zależności od tego, jaki wiatr napotkasz. Jeśli wyposażysz się tylko w jeden żagiel, być może twoim głównym zajęciem będzie czekanie na wiatr, który pasuje do twojego rozmiaru (deski lub żagla).

Na koniec

Jeśli twoim priorytetem jest żeglowanie, to raczej zdecyduj się na dłuższą deskę, która bardziej przypomina klasyczną deskę do windsurfingu. W przypadku gdy spodziewasz się, że raczej większość część dnia spędzać będziesz z wiosłem, to deska może mieć nieco bardziej obły kształt i być krótsza, co ułatwia jej przechowywania i sprawia, że jest stabilniejsza. Dłuższe deski pozwalają na szybsze żeglowanie i łatwiej się nimi pływa pod wiatr. Jeśli zdecydowałeś się na pompowaną deskę, to najważniejszym kryterium wyboru jest jej konstrukcja. Powinna mieć przede wszystkim twardy kadłub i być sztywna. Jeśli mimo pełnego napompowania, deska jest „miękka” i chwieje się, to nie będzie ani wygodna, ani tym bardziej bezpieczna.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy