Stepper skrętny - wady i zalety oraz techniki ćwiczeń na steperze

Stepper skrętny - wady i zalety oraz techniki ćwiczeń na steperze

W porównaniu z takimi sprzętami fitness, jak chociażby rowerek stacjonarny lub domowa bieżnia, steppery wydają się bardzo niepozorne. Z pewnością mają mniej możliwości, jednak posiadają też i pewną ogromną zaletę – rozmiary, które umożliwiają bezproblemowe trzymanie ich nawet w mieszkaniach o niezbyt dużym metrażu.

Czym różni się stepper skrętny od prostego?

Klasyczny stepper (nazywany zazwyczaj stepperem prostym) ma podnóżki ustawione równolegle w trakcie całej odbywanej na nim pracy. W praktyce ruch, który jest wtedy wykonywany, bardzo przypomina wchodzenie po schodach. Czym więc różni się on od steppera skrętnego (określanego także stepperem bocznym)? Otóż ten ostatni w trakcie pracy odchyla podstawki pod nogi lekko w bok, co z kolei nieco przypomina jazdę na rolkach, bądź na łyżwach.

Oba typy stepperów można znaleźć w dużych sklepach sportowych (choćby w Prosportowy.pl).

Zalety stepperów

Steppery pozwalają ćwiczyć mięśnie nóg bez nadmiernego obciążania stawów. Widać to nie tylko w porównaniu z wchodzeniem po schodach lub joggingiem, lecz nawet w zestawieniu z bieżnią (także taką, którą wyposażone w dobre amortyzatory).

Jednocześnie warto zauważyć, że choć na pozór stepper służy tylko do ćwiczenia nóg, wybór modelu pozwalającego na doczepienie uchwytów pozwala rozszerzyć obszar ciała, który jest trenowany. Dlaczego? Ponieważ uchwyty podobne, jak w przypadku orbitreków pozwalają wymusić wyprostowaną pozycję ciała, a jednocześnie angażuje nie także mięśnie rąk.

Więcej na ten temat można znaleźć w artykule 5 zalet treningu ze stepperem - który stepper warto wybrać (skrętny czy prosty)?.

Alternatywnie w niektórych modelach można podpiąć także taśmy ekspandera, jednak praca z nimi jest nieco trudniejsza pod względem siłowym i koordynacyjnym, podczas gdy sam stepper w większości przypadków będzie dobry raczej dla osób początkujących (dla nich jednak jest wprost wymarzonym sprzętem).

Wady stepperów

Choć steppery sprawdzają się w sytuacjach, w których trudno zmotywować się do bardziej skomplikowanego treningu, zdecydowanie nie będą wystarczające, gdy potrzebne będzie bardziej kompleksowe zadbanie o formę.

Od czegoś jednak trzeba zacząć, więc czemu nie właśnie od steppera?

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy