Co stosować na mokry kaszel?

Co stosować na mokry kaszel?

Mokry kaszel mimo, iż określany jest jako produktywny to wciąż w wielu przypadkach męcząca i uprzykrzająca życie dolegliwość. Na szczęście istnieje wiele sprawdzonych, zarówno aptecznych jak i domowych metod wspomagających walkę z tym rodzajem kaszlu. Jaki lek na kaszel wybrać?

Przyczyny mokrego kaszlu

Mokry kaszel jest następstwem kaszlu suchego. Jego występowania związane jest z podrażnieniem receptorów nerwowych, które znajdują się w naszym przełyku. 

Kaszel mokry ma za zadanie oczyszczenie dróg oddechowych z wydzielin, dlatego też to, co go charakteryzuje to odkrztuszanie plwociny (flegmy), mogącej mieć charakter śluzowy (biała lub przeźroczysta) lub ropny (jasnożółta, zielonkawa i gęsta). Nie jest on gwałtowny i najczęściej nasila się w godzinach porannych, ponieważ w trakcie nocy w naszych drogach oddechowych gromadzi się duża ilość wydzieliny.

Najczęstsze przyczyny kaszlu mokrego to:

  • infekcje bakteryjne
  • przebyte choroby górnych dróg oddechowych
  • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • mukowiscydoza 
  • alergie.

Sposoby na kaszel mokry 

W przypadku męczącego i nieprzyjemnego, zwłaszcza podczas odkrztuszania wydzieliny kaszlu mokrego staramy się wesprzeć odpowiednim leczeniem. Niektórzy sięgają po domowe sposoby na załagodzenie dolegliwości, inni natomiast wybierają gotowy lek na kaszel. Jakie środki szybko przyniosą ulgę oraz pomogą zwalczyć ten rodzaj kaszlu? 

  • Niezastąpiony na bolące gardło, w tym i kaszel mokry jest syrop z cebuli z dodatkiem miodu lub cukru, a także opcjonalnie czosnku lub cytryny. Taką mieszankę pozostawiamy na dobę w szczelnie zamkniętym słoiku lub butelce w ciepłym miejscu, a następnie po upływie tego czasu spożywamy 2 bądź 3 razy dziennie. 
  • Lek na kaszel bez recepty w formie syropu znajdziemy również w wielu aptekach. Działa on wykrztuśnie, rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia jej przesuwanie się podczas kaszlu, przez co szybko przynosi ulgę. Zamiast syropu można wybrać również tabletki, które pozwolą osiągnąć taki sam efekt. 
  • Niezawodne w przypadku kaszlu są także inhalacje wykonywane przy pomocy inhalatora lub w tradycyjny sposób, poprzez nalanie gorącej i przegotowanej wody do garnka oraz dodanie kilku kropel olejku eterycznego (np. eukaliptusowego, lawendowego czy rozmarynowego). Przykrywając głowę ręcznikiem wdychamy unoszące się opary, aby w ten sposób rozszerzyć drogi oddechowe oraz rozrzedzić zalegającą w nich wydzielinę.
  • Pamiętajmy, aby dużo pić! Zalecane są ciepłe herbaty ziołowe, soki z wodą (zwłaszcza malinowe) oraz sama woda. 
  • W przypadku mokrego kaszlu należy również regularnie nawilżać powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy, ponieważ suchość dodatkowo podrażnia nasze gardło. W tym celu warto zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza lub umieszczać mokre ręczniki na kaloryferach. 
  • Na kaszel mokry pomocne jest także oklepywanie pleców oraz nacieranie klatki piersiowej specjalnymi olejkami mentolowymi.
Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy