Gdzie zaszczepić się przeciwko COVID-19 w Łodzi?

Gdzie zaszczepić się przeciwko COVID-19 w Łodzi?

Wraz ze spodziewaną jesienną falą koronawirusa punkty szczepień przygotowują się do intensywnej pracy. Zgodnie z informacjami z Ministerstwa Zdrowia, prawdopodobnie już od września czwarta dawka szczepionki (czyli druga przypominająca) będzie dostępna dla wszystkich osób pełnoletnich. Co warto wiedzieć o szczepieniach przeciw COVID-19 w tym sezonie i gdzie można szybko zaszczepić się w Łodzi?

Szczepienia przeciw COVID – lato i jesień 2022. Jak wygląda szczepienie?

Obecnie ze szczepienia przeciw COVID może skorzystać każda osoba powyżej 5. roku życia, o ile pozwala jej na to stan zdrowia. Preparaty dostępne w Polsce są w pełni bezpieczne i może przyjąć je ogromna większość osób – również tych z chorobami przewlekłymi, takimi jak nadciśnienie, czy cukrzyca. 

Każde szczepienie poprzedza badanie kwalifikujące – lekarz ocenia stanu zdrowia pacjenta i na tej podstawie kieruje na szczepienie. Nie ma zatem potrzeby wykonywania dodatkowych badań wcześniej. Lekarza trzeba jednak poinformować o historii ewentualnego leczenia i przyjmowanych lekach.

Samo szczepienie trwa kilka minut – punkty szczepień sprawnie organizują swoją pracę, dlatego zwykle nie ma kolejek. Po iniekcji (wstrzyknięciu preparatu) należy odczekać w przychodni około 15 minut. Cały proces nie zajmuje zwykle dłużej niż pół godziny, nie wymaga też specjalnego przygotowania.

Kto może się zaszczepić przeciwko COVID? Co z czwartą dawką?

Jak wspomnieliśmy, obecnie szczepienie przeciwko COVID jest dostępne dla wszystkich osób dorosłych oraz dzieci, które ukończyły 5 rok życia – po zakwalifikowaniu do szczepienia przez lekarza.

Ze szczepienia przeciwko COVID mogą skorzystać:

  • Osoby, które nie przyjmowały wcześniej szczepionki przeciw COVID (wtedy przyjmują pierwszą dawkę oraz – w zależności od wybranego preparatu – dawkę drugą w określonym odstępie czasu). 
  • Osoby, które chcą przyjąć dawkę przypominającą (trzecią).
  • Osoby, które chcą przyjąć drugą dawkę przypominającą (czwartą). Obecnie – w sierpniu 2022 – jest ona dostępna dla osób w wieku 60-79 lat oraz dla pacjentów z obniżoną odpornością. Jak wspomnieliśmy, wszystko wskazuje na to, że już jesienią będą mogli z niej skorzystać wszyscy dorośli. 

Gdzie zaszczepić się w Łodzi?

Aby przystąpić do szczepienia, wystarczy zarejestrować się w jednym z punktów szczepień, dostępnych na terenie miasta – to przychodnie, niektóre apteki, szpitale i inne miejsca, w których świadczone są usługi związane z sektorem zdrowia.

Do wielu takich placówek można przyjść „z ulicy”, bez wcześniejszej rezerwacji. Tego rodzaju punkt szczepień w Łodzi znajduje się na przykład w klinice Mobilny Lekarz – przy ulicy Jana Kochanowskiego 14a (Bałuty). Placówka prowadzi również mobilny punkt szczepień – w tym przypadku zespół medyczny może w wyznaczonym czasie odwiedzić pacjenta w domu.

Na wizytę w placówce można przyjść bez rejestracji, wizytę domową trzeba wcześniej zarezerwować – czas oczekiwania nie jest długi. Usługa jest dedykowana osobom, których stan zdrowia nie pozwala na wizytę w przychodni, a także mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy nie posiadają własnego środka transportu.

Mobilny Lekarz oferuje także usługę e-recepta online (receptę można otrzymać bez wychodzenia z domu). Więcej informacji na temat szczepień, pozostałych usług, a także kontakt do rejestracji można znaleźć na stronie: https://mobilnylekarz.pl/.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy