Jak skomponować dietę w nietolerancji glutenu?

Jak skomponować dietę w nietolerancji glutenu?

Gluten jest białkiem powszechnie występującym w niektórych rodzajach zbóż. Szczególnie bogate są w niego ziarna pszenicy. U osób, które nie trawią glutenu nawet małe ilości tego składnika mogą przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Podstawą leczenia celiakii jest dieta bezglutenowa

Dieta bezglutenowa czyli jaka? 

Dobrze zrównoważona. Zawierająca wszystkie składniki odżywcze. Podstawowe zasady komponowania diety bezglutenowej są takie same jak zwykłej, zdrowej diety. Choremu zaleca się spożywanie 5 posiłków dziennie, czasem w ostrych stanach choroby przy włączaniu żywienia lekarze rekomendują więcej, ale znacznie mniejszych posiłków. Dania nie powinny być przetworzone, powodów unikania dań gotowych i fastfoodów jest co najmniej kilka:

  • zawierają niezdrowe tłuszcze trans, które niszczą układ krążenia i mogą być przyczyną chorób takich jak miażdżyca, nadciśnienie, choroby serca, udar mózgu, zawał;
  • mogą zawierać gluten - u osób chorych, nawet jego śladowe ilości mogą przyczynić się do zaostrzenia objawów choroby;
  • są kaloryczne - nie wolno dopuszczać do otyłości i nadwagi ponieważ są czynnikiem ryzyka chorób przewlekłych i nowotworów;
  • nie dostarczają składników odżywczych - w toku produkcji, smażenia, przetwarzania w wysokich temperaturach tracą witaminy i składniki mineralne. 

Dietę skomponuj w oparciu o składniki, które naturalnie nie zawierają glutenu, wśród nich należy wymienić:

  • ryby, mięso, owoce morza - dostarczają duże ilości białka pochodzenia zwierzęcego, wybieraj chude gatunki mięs w trosce o zdrowie serca i ogólną kondycje organizmu, zaleca się spożywanie drobiu, ryb, umiarkowanych ilości owoców morza. Staraj się unikać mięsa wieprzowego i wołowego. 
  • warzywa i owoce - prawidłowa dieta powinna zawierać 5 porcji warzyw oraz 2-3 porcje owoców. Pamiętaj o tej zasadzie, nie zamieniając warzyw owocami. Warzywa dostarczają witamin, minerałów oraz błonnika. 
  • orzechy, pestki - wybieraj tylko te, które nie zawierają glutenu dodanego w toku produkcji (jak np. orzeszki w polewach) dobrym pomysłem jest uzupełnienie diety o pestki dyni, orzechy włoskie, brazylijskie czy nerkowce. Dostarczą Ci tłuszczy, selenu, wapnia i innych mikroelementów. 
  • Nabiał - jaja, mleko, chudy twaróg. Raczej nie kupuj jogurtów, zwykle zawierają duże ilości cukru, ciasteczka, chrupki itp. które zawierają mąkę pszenną.

"Produkt bezglutenowy" co to znaczy?

Dieta bezglutenowa może zawierać składniki w pewnym sensie przetworzone, takie jak chleby, makarony. ciastka, jogurty oznaczone mianem "produkt bezglutenowy". Możesz je bezpiecznie spożywać. Producenci dbają o różnorodność diety osób, które nie mogą spożywać glutenu oferując im bezpieczne rozwiązanie bez konieczności rezygnowania z przyzwyczajeń. 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy