Jak dobrać szkła kontaktowe? Wszystko co musisz wiedzieć o soczewkach

Jak dobrać szkła kontaktowe? Wszystko co musisz wiedzieć o soczewkach

Parują, spadają, niszczą makijaż. Sprawiają, że nie czujesz się swobodnie, ograniczają Cię i nie zawsze wpisują się w Twój styl życia. Okulary. Mogą być stylowym dodatkiem, jednak jeśli jesteś na nie skazany codziennie przez wiele lat bywają kłopotem. Alternatywą są szkła kontaktowe, które szkłami są jedynie z nazwy. Sprawdź jak wybrać najodpowiedniejsze dla siebie.

Obecnie szkła kontaktowe produkowane są z hydrożelu lub z mieszanki silikonowo-hydrożelowej. Dostępne są w aptekach, sklepach internetowych i coraz częściej drogeriach. Ułatwiają życie,nauczysz się je zakładać i zdejmować w kilka chwil. Jedyne o czym musisz pamiętać to higiena i regularne wymienianie soczewek na nową parę. 

Czy konieczna jest konsultacja z lekarzem?

Dobór szkieł kontaktowych powinieneś poprzedzić konsultacją ze specjalistą. W ich przypadku konieczne jest poznanie nie tylko rodzaju wady i mocy szkieł ale również ich krzywizny i wielkości cylindra, jeśli jesteś osobą z astygmatyzmem. Optometrysta bądź okulista sprawdzi jaką masz wadę wzroku i dobierze parametry korygujące wzrok. Specjalista może też doradzić Ci rodzaj materiału i tryb noszenia szkieł.

Na co musisz zwrócić uwagę wybierając szkła kontaktowe?

Dobierając soczewki zwróć uwagę na:

  • swój tryb życia - częste podróże, dynamiczny i aktywny tryb życia, uprawianie wyczynowo sportu czy zamiłowanie do trekkingu i wycieczek w dzikie rejony krajów tropikalnych i subtropikalnych nie sprzyjają zachowaniu higieny podczas pielęgnowania szkieł. Jeśli prowadzisz taki aktywny tryb życia lub po prostu cenisz sobie dużą wygodę i komfort wybierz soczewki jednodniowe. Jeśli zwykle przebywasz w domu i godzisz się na pielęgnacje szkieł kontaktowych płynem możesz wybrać soczewki dwutygodniowe lub miesięczne. Dostępne są również soczewki kwartalne lub nawet roczne jednak są one rzadkością. Zwykle poleca się je w skomplikowanych wadach wzroku, które wymagają indywidualnej produkcji
  • upodobania - możesz wybierać spośród soczewek przezroczystych lub barwionych. Producenci prześcigają się w technologiach produkcji bezpiecznych soczewek kolorowych, możesz zdecydować się na soczewki podkreślające kolor oczu, zmieniające go, lekko powiększające, nadające mocnego wyrazu tęczówce czy podkreślające połysk oczu. Wybierając szkła kontaktowe kolorowe zwróć uwagę na to czy są certyfikowane, najbezpieczniej kupować je w sklepach optycznych lub aptekach.
  • rodzaj wady wzroku - w przypadku astygmatyzmu zwykle konieczna jest korekta soczewkami torycznymi. 
  • styl życia, pracę, czas jaki spędzasz przed ekranem komputera - jeśli dużo czasu spędzasz w klimatyzowanych pomieszczeniach lub pracujesz z ekranami komputerowymi zwróć uwagę na wysoki poziom uwodnienia i dużą przepuszczalność tlenu.

Bez względu na rodzaj szkieł kontaktowych przed ich dotykaniem myj dokładnie ręce, przestrzegaj zasad higieny i regularnie wymieniaj stare soczewki na nową, świeżą parę. 

 

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy