Jak wygrać z depresją?

Jak wygrać z depresją?

Depresja to najczęstsze zaburzenie psychiczne jakie dotyka ludzi XXI wieku. Cierpi na nią ponad 120 milionów osób na całym świecie, a ponad połowa z nich z braku rozpoznania i zdiagnozowania choroby żyje z tym problemem nie korzystając z profesjonalnej pomocy, co nierzadko kończy się samobójstwami. Jak walczyć i wygrać z depresją?

Pierwszy krok: świadomość zachorowania

Najważniejszym aspektem w leczeniu depresji jest samoświadomość jej posiadania. Wiedza na temat jej objawów i pierwszych symptomów jest kluczowym elementem, by zacząć walkę z depresją zanim zagości w naszym życiu na stałe. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że nie każda depresja objawia się smutkiem. Różnego typu zachowania, trwające stale, dłużej niż 2-3 tygodnie, mogą być jej oznaką.  Zmniejszenie poczucia własnej wartości, brak entuzjazmu, częsta i stała irytacja to także symptomy tej popularnej choroby. Obecnie na depresję cierpi  10% dorosłych ludzi na całym świecie. Warto więc zastanowić się co stanowi przyczynę naszego obniżonej nastroju.

Nie ulegaj, tylko lecz!

Jeśli zauważamy u siebie ciągłe zmęczenie, zaburzenia snu, smutek, brak chęci do przeżywania radości, irytację, warto wówczas zgłosić się do psychologa. Być może nasze obawy się nie sprawdzą, a zły nastrój odejdzie w przeciągu kilku dni w niepamięć. Może jednak zdarzyć się tak, że psycholog potwierdzi początki depresji i zaproponuje terapię. Im wcześniej zaczniemy leczyć tę chorobę tym większa szansa powodzenia leczenia bez konieczności przyjmowania antydepresyjnych środków farmakologicznych. Nie ulegajmy depresji, nie próbujmy się z nią pogodzić, a przede wszystkim: nie wstydźmy się jej! Warto porozmawiać z bliskimi o naszych problemach, przyjąć do wiadomości ich istnienie
i próbować z nimi walczyć. Z depresją można wygrać!

Jeśli bliska Ci osoba ma depresję

Najważniejsza przy leczeniu tej choroby jest obecność i bliskość najważniejszych dla niej osób. Jeśli ktoś z Twoich bliskich cierpi na depresję pamiętaj, że musisz być przy nim, wspierać go, unikać agresji, nie wywierać presji i nacisku na postępy w leczeniu! Takie zachowanie może tylko pogorszyć sytuację. Nie powinniśmy zmuszać bliskiej osoby do leczenia u specjalisty. Możemy namawiać, sugerować, argumentować, jednak nigdy nie możemy robić tego „na siłę”. Każdy sam świadomie powinien podjąć decyzję o leczeniu, wówczas będzie ono najbardziej skuteczne.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy