Kakao - napój bogów ceniony do dziś

Kakao - napój bogów ceniony do dziś

Kakao, czyli zmielone na proszek nasiona owoców kakaowca, doceniane były już przez Majów i Azteków. Dziś dzięki kakao delektujemy się czekoladą, ale i napojami na jego bazie. Smacznymi, a co więcej, oferującymi szereg właściwości zdrowotnych, które swoje miejsce znalazły także w medycynie niekonwencjonalnej. Co znajdujemy w zmielonych nasionach kakaowca i jak wpływają na nasz organizm poszczególne składniki?

Ponad 300 składników

Kakao jest produktem roślinnym, w którym gości ponad 300 różnorodnych składników. Najważniejszymi są polifenole, które skutecznie radzą sobie ze zwalczaniem wolnych rodników, a te przecież wpływają na procesy starzenia się organizmu. Nic więc dziwnego, że kakao sprawdza się nie tylko jako produkt spożywczy, czy leczniczy w medycynie niekonwencjonalnej, ale i stanowi składnik wielu produktów kosmetycznych.

Polifenole wykazują nie tylko właściwości antyoksydacyjne, ale i przeciwzapalne oraz kardioprotekcyjne. Poza tym w kakao jest ich znacznie więcej niż w herbacie, winie czy czarnych jagodach.

W kakao znajdujemy również sporo magnezu. Magnez jest niezbędny organizmowi, bowiem oddziałuje na szereg procesów biochemicznych. korzystnie wpływa na relaksację mięśni. Pozostałe składniki nie bez znaczenia wpływające na wartościowość kakao, to masło kakaowe, teobromina i kofeina, potas, żelazo oraz cynk, a także epikatechiny czy procyjanidyny,.

Kakao nie tylko dla smaku

Mamy zatem możliwość korzystania z produktu spożywczego, który nadaje się do przyrządzania smacznych napojów, a przy tym wnosi sporo wartości odżywczych. Można wybierać pośród kupnych produktów, ale i samodzielnie przyrządzać napoje na bazie kakao, z różnorodnymi dodatkami, by uzyskać jeszcze ciekawsze walory smakowe.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy