Skaner PET/ MR, jak przygotować się do badania? Jak przebiega badanie PET/ MR?

Skaner PET/ MR, jak przygotować się do badania? Jak przebiega badanie PET/ MR?

Badanie skanerem PET/MR należy do innowacyjnych form diagnostyki obrazowej, która w celu rozpoznania schorzeń lub monitorowania postępów prowadzonych terapii medycznych, wykorzystuje hybrydową technologię, łączącą pozytonową tomografię emisyjną (PET) z rezonansem magnetycznym (MR). Jak należy przygotować się do tego typu badania i jak wygląda jego przebieg?

Przygotowanie do badania PET/MR

Najważniejszymi zaleceniami dotyczącymi przygotowania do badania PET/MR jest odpowiednie nawodnienie organizmu i unikanie wysiłku fizycznego. Przed badaniem trzeba być na czczo. Ostatni posiłek powinien być spożyty minimum 6 godzin wcześniej. Przy czym na 24 godziny przed wykonaniem badania należy powstrzymać się od spożywania alkoholu i palenia tytoniu, a także nadmiernej aktywności fizycznej. Trzeba również zadbać o to, aby przyjmować posiłki niskowęglowodanowe.

Skaner PET/MR – na czym polega badanie?

Badanie PET/ MR w przeciwieństwie do badania PET/ CT (tomografia komputerowa) jako uzupełnienie technologii obrazowania zaczerpniętej z medycyny nuklearnej (PET) wykorzystuje rezonans magnetyczny (MR). Dzięki temu organizm pacjenta jest narażony na mniejszą dawkę promieniowania jonizującego. Pozytonowa tomografia emisyjna polega na dożylnym podaniu pacjentowi radioznacznika (np. znacznik izotopowy [18F]-FDG) i obserwacji procesu jego metabolizowania przez komórki (np. jeśli jest on podwyższony, to świadczy to o zmianach patologicznych w obrębie komórki).

Takie urządzenia jak skaner PET/MR pozwalają na uzyskanie niezwykle precyzyjnych wyników obrazowania, na które składa się dokładny obraz anatomiczny organizmu wraz z zachodzącymi w nim procesami metabolicznymi na poziomie komórkowym. Dzięki temu można wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu na poziomie molekularnym. Skaner PET/MR pozwala na zbadanie całego ciała z wysokim stopniem kontrastowania tkanek, w tym rozróżniania tkanek martwych od żywych. Ponadto badanie PET/MR pozwala na wyjątkowo skuteczne i bardzo wczesne wykrywanie zmian chorobowych.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy