Testy pokarmowe – ogólna charakterystyka

Testy pokarmowe – ogólna charakterystyka

Diagnoza alergii pokarmowej zazwyczaj przebiega w kilku etapach. Na początku lekarz przeprowadza wywiad  pacjentem, następnie zleca wykonanie testów, których zdaniem jest sprawdzenie jakie pokarmy uczulają chorego. Jakie są rodzaje testów wykrywających alergię pokarmową oraz na czym one polegają?

 

 

Alergia pokarmowa – czym jest?

 

Alergia pokarmowa jest odbiegającą od normy reakcją układu immunologicznego na określony alergen, który uczulił organizm. Podczas wstąpienia reakcji alergicznych dochodzi do zmiany stężenia przeciwciał IgE. Taki stan rzeczy jest mierzony za pomocą testów alergicznych.

 

Diagnoza alergii pokarmowej

 

Diagnoza alergii pokarmowej jest dość trudna ze względu na ilość czynników mogących przyczynić się do wystąpienia reakcji uczuleniowej. Najczęściej zależy ona od ilości produktów przetworzonych, ogólnej ilości produktów w diecie oraz sposobu przechowywania żywności. Ponadto większość pacjentów jest uczulona na więcej niż jeden alergen jednocześnie. Dodając do powyższego stanu rzeczy problemy wywołane przez alergię krzyżową, problem z jednoczesnym i szybkim postawieniem diagnozy przestaje dziwić.

        

Testy pokarmowe – rodzaje

 

  • Testy natywne – to testy ze świeżymi alergenami. Oparte są o aplikację na skórę odpowiednio przygotowanych, świeżych produktów spożywczych.

 

  • Testy alergiczne podskórne – oparte są o zastosowanie zestawu testów skórnych, które w podstawie zawierają 15-20 alergenów, ale mogą być również indywidualnie modyfikowane. Wśród nich przeważnie występują takie alergeny jak:
    • alergeny mąki, mleka, jaj, ryb;
    • alergeny owoców i warzyw – truskawka, pomidor, jabłko, marchew;
    • alergeny mięs – wieprzowiny;
    • alergeny kakao i przypraw.

Kroplę alergenu nanosi się na plecy lub przedramię, a następnie nakłuwa się skórę. W przypadku gdy po 15-20 minutach wystąpi bąbel i zaczerwienienie, można stwierdzić, iż badana osoba jest uczulona.

 

  • Testy z krwi (RAST) – oparte są na oznaczeniu przeciwciał IgE dla podstawowych alergenów roztoczowych, pyłkowych, zwierzęcych i pleśniowych. Przeważnie są one wykonywane osobą z silną alergią, które muszą zażywać cały czas leki antyhistaminowe oraz dzieciom poniżej 3. roku życia. Jednymi ze wskazań są rozbieżność między wywiadem a wynikiem testów skórnych oraz nasilone zmiany skóry.

 

  • Test prowokacyjne – są stosowane po wykonaniu diety eliminacyjnej. Odbywają się one w trakcie gastroskopii. Oparte są o podanie pacjentowi pokarmów podejrzanych o wywołanie alergii bezpośrednio do żołądka i następnie obserwując zaistniałe objawy.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy