Kolka – rodzaje, przyczyny, objawy

Kolka – rodzaje, przyczyny, objawy

Kolka jest zjawiskiem, które może się przydarzyć dosłownie każdemu. Miewają ją niemowlęta, dzieci, a także ludzie dorośli. Jest ona ostrymi bólami wywołanymi przez skurcze ścian narządów wewnętrznych takich jak np. drogi moczowe czy jelita. Jakie są przyczyny wystąpienia napadów kolki oraz jak sobie z nią radzić?

 

Kolka – ogólna charakterystyka

 

Kolka jest ostrym bólem skurczowym wywołanym obkurczeniem się ścian narządu z tzw. światłem, czyli dróg moczowych, moczowodu czy jelit. Taki ból występuje w momencie zatkania światła narządu np. przemieszczający się kamień żółciowy lub nerkowy. Zazwyczaj kolka ustępuje sama. Jednak są sytuacje, gdy ataki kolki się powtarzają, co w konsekwencji wymaga leczenia farmakologicznego lub operacji.

 

Kolka – rodzaje

 

Wyróżniamy następujące rodzaje wystąpienia kolki:

 

  • Kolka po wysiłku – jest kolką niegroźną, która najczęściej pojawia się podczas dłuższego, intensywnego wysiłku. Ulokowana jest w lewym podżebrzu. Przyczyną jej wystąpienia jest naciągnięcie się krezki – fałdu otrzewnej na tylnej ścianie brzucha, na której zawieszone są jelita. W konsekwencji występuje skurcz mięśni gładkich jelit. Pojawienie się bólu w lewym podżebrzu spowodowane jest wypchnięciem krwi poprzez skurcz mięśni z jelit do śledziony.

 

  • Kolka po jedzeniu – przeważnie jest skutkiem nadmiernego rozdęcia jelit wywołanego skurczem ich mięśni gładkich. Przyczyną jej powstania może być nerwowe, łapczywe jedzenie w wyniku którego połknięte zostaje sporo powietrza bądź zaparcia, które podrażniają jelita oraz wzmagają ich skurcze.

 

  • Kolka wątrobowa (żółciowa)występuje zazwyczaj w prawym podżebrzu lub nadbrzuszu. Objawia się nagłym i bardzo silnym bólem, który promieniuje do prawej łopatki, a czasem ma charakter opasający. Jest ona objawem zapalenia pęcherzyka żółciowego lub kamicy pęcherzyka żółciowego. Powstałe złogi mogą blokować ujście pęcherzyka, co powoduje skurcze mięśni gładkich. Objawy występują zazwyczaj po zjedzeniu czegoś smażonego, tłustego.

 

  • Kolka nerkowaobjawia się bólem w okolicy lędźwiowej, który promieniuje ku przodowi aż do spojenia łonowego. Bardzo często sygnalizuje on kamicę nerkową. Ten rodzaj kolki to bolesne kurcze drób moczowych, które są wywołane przemieszczeniem się kamienia. Kolce nerkowej towarzyszy bolesne parcie na mocz oraz bardzo częste (w małych ilościach) oddawanie go. Przeważnie ustępuje ona wraz z przesunięciem się kamienia do pęcherza moczowego lub miedniczki.

Sposób postępowania podczas wystąpienia kolki

 

W sytuacji pojawienia się kolki należy:

  1. Rozluźnić ubranie – rozpiąć kołnierzyk, pasek oraz wszystko to, co uciska i utrudnia oddychanie.
  2. Ułożyć się w wygodnej pozycji – czasem skuteczne jest przyjęcie tzw. pozycji embrionalnej.
  3. Wypić szklankę naparu z ziół (koper włoski czy rumianek) lub ciepłej przegotowanej wody.
  4. Wziąć rozgrzewający prysznic lub ciepłą kąpiel.
  5. Położyć na brzuch poduszkę elektryczną lub ciepły termofor.
  6. Zażyć środek rozkurczowy, przeciwbólowy.

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy