Co to jest i do czego służy hydrożel?

Co to jest i do czego służy hydrożel?

Hydrożel jest substancją, posiadającą złożoną budowę. Jej główne składniki to polimery (szczególnie akrylowe, jako istotne w ogrodnictwie), zdolne do wchłaniania dużych ilości wody. Niektóre polimery są typu organicznego, w związku z czym nadają się do zastosowania pod warzywa, owoce oraz zioła. Inne polimery zawarte w hydrożelu są syntetyczne i niekoniecznie poleca się je do używania w uprawie roślin. Hydrożele są stosowane w glebach lekkich w ogrodzie, ale także w uprawie doniczkowej roślin balkonowych czy pokojowych. Wśród hydrożeli występują takie, które posiadają formę proszku bądź granulatu (są to hydrożele w postaci czystej), ale także bardziej złożone (np. nawozy z dodatkiem hydrożelu).

Zasady stosowania hydrożeli

Stosowanie hydrożeli zależne jest od jego formy oraz przeznaczenia. W przypadku, gdy wybiera się jego sypką postać należy wymieszać ją z podłożem na głębokości, w której znajduje się główna część systemu korzeniowego danej rośliny. Następnym zaś krokiem będzie obfite podlanie rabaty. Jeżeli natomiast umieści się hydrożel zbyt głęboko, roślina nie otrzyma tym samym żadnych korzyści.

W przypadku stosowania hydrożelu w ogrodzie bądź w uprawie doniczkowej najlepiej jest stosować się do zaleceń konkretnego producenta. Dawki hydrożelu są zależne od bardzo wielu różnych czynników i mogą wahać się od kilkunastu gram na 10 litrów gleby bądź innego podłoża. Niekiedy hydrożel należy ustosunkować do wielkości rośliny. Czasem niekorzystne jest dodawanie zbyt dużej ilości preparatu, co sprawi, że roślina będzie cierpiała z powodu braku powietrza, zabieranego przez pęczniejący żel. Z kolei, gdy doda się go za mało uzyska się efekt zbyt malej wydajności produktu.

W uprawie roślin doniczkowych hydrożel powinno się stosować pamiętając o tym, iż jego właściwości chłonne wiążą się z powiększaniem objętości zawartego w nim polimeru. W związku z tym przed zasadzeniem rośliny w doniczce należy uprzednio wymieszać hydrożel z podłożem i dokonać bardzo dokładnego jego nawodnienia. Otrzyma się wówczas efekt tego, iż korzenie rośliny nie są wypychane do góry przez pęczniejący polimer.

Zalety stosowania hydrożeli

Hydrożele są bardzo efektywne, jako że po zmieszaniu ich z ziemią albo po umieszczeniu w pobliżu korzeni, chłoną wodę w czasie opadów bądź z podlewania. Powiększają wówczas swoją objętość od 300 do maksymalnie 600 razy. Rośliny dzięki temu pobierają do 90 procent zmagazynowanej wody, nie wykazując przy tym ryzyka przelania. W ogrodzie lub podczas uprawy roślin doniczkowych najlepsze są hydrożele, które cechuje średnia chłonność. Te bardziej chłonne są narażone na mechaniczne uszkodzenia, zaś mniej chłonne determinują większą ilość ich stosowania, co znacznie wpływa na koszty. Dzięki stosowaniu hydrożelów rośliny posiadają również łatwiejszy dostęp do wszelkiego rodzaju składników pokarmowych i zapobiegają wypłukiwaniu np. potasu, wapnia czy magnezu do głębszych warstw gleby. Dzięki hydrożelom możliwa jest także lepsza ochrona gleby przed erozją i poprawa ich struktury.

Łódź to miasto bardzo niedoceniane... a niesłusznie! Z nami odkryjesz bogatą historię Łodzi, znajdziesz pomysł na pełne atrakcji popołudnie, ciekawy wieczór, niezapomniany weekend i poznasz ciekawostki na temat miasta, w którym nie sposób się nudzić!

Inne z tej kategorii:

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Partnerzy